Poznaj najbardziej burzowe miejsca w Europie i na świecie

WP | dodane 2017-05-18 (20:39) 1 rok 10 miesięcy 2 dni 10 godzin i 34 minuty temu
 
W ciągu każdej godziny na naszej planecie szaleje ok. 760 burz. Tak wynika z badań Europejskiej Unii Geofizycznej w Wiedniu. Maj to pierwszy z trzech miesięcy, w których zaobserwować można zwiększoną aktywność burzową w wielu miejscach Europy. Okazuje się, że w co najmniej kilku ulubionych wakacyjnych destynacjach Polaków, takich jak Włochy czy Chorwacja, pogoda może być równie zmienna i zaskakująca jak w Polsce.

Za najbardziej burzowe miejsce na świecie uznawane jest jezioro Maracaibo w Wenezueli, w Ameryce Południowej. Rocznie notuje się tam około miliona wyładowań elektrycznych. Zjawisko to związane jest z ciepłymi pasatami wiejącymi w kierunku gór Cordillera de Merida. Powodują one, iż nad szczytami powstają masywne burzowe chmury cumulonimbus, które są źródłem niecodziennego zjawiska zwanego "błyskawicami z Catatumbo", które trafiło nawet do Księgi Guinnessa. Naukowcy zbadali bowiem, iż przez ponad 260 dni w roku region ten nieustająco nękają pioruny. Liczba piorunów na metr kwadratowy przekracza 250, co nie występuje nigdzie więcej na świecie. Rocznie daje to w sumie około miliona wyładowań atmosferycznych.

Jeśli chodzi o kraje, to za najbardziej burzowy uznawana jest Brazylia, gdzie piorun uderza statystycznie co 2 sekundy. Brazylijczycy rocznie notują 70 milionów uderzeń piorunów.
W Europie najwięcej burz pojawia się na północy Włoch. Szczyt sezonu burzowego przypada tam na czerwiec - wówczas na każdy kilometr kwadratowy przypada aż 40 piorunów. Z kolei w sierpniu burze przenoszą się nad Alpy. Jednak sezon na burze staje się zauważalny także w innych regionach Europy, w szczególności w pasie od Holandii, przez Danię, Niemcy aż do Polski. W naszym kraju za najbardziej burzowe uznawane jest Podhale i obszary górskie, ale wciąż daleko nam do rekordów z Brazylii czy Wenezueli.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Kotroniego i Lagouvardosa w 2016 r. przy użyciu systemu wykrywania piorunów ZEUS oprócz Włoch wskazują także wysoką aktywność burzową w minionych 10 latach w regionach Czarnogóry i Słowenii. Związane jest to prawdopodobnie z wyższą temperaturą powierzchni wody na Morzu Śródziemnym, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu aktywności burzowej w basenie Morza Śródziemnego. Wybierając się na wakacje musimy zatem pamiętać, że Chorwacja czy Włochy nie zawsze oznaczają brak opadów - są to bowiem regiony wyjątkowo aktywne burzowo od maja aż do sierpnia.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss