Ostry mróz i śnieg. Nawet -18 na termometrze. Zmiana w pogodzie w weekend

WP | dodane 2019-01-22 (13:16) 30 dni 1 godzinę i 23 minuty temu | 4 opinie
 
Do niedzieli mroźno z trującym smogiem. Przyszły tydzień cieplejszy, ale z opadami śniegu. Na termometrach nawet -18 stopni. IMGW wydał ostrzeżenia dla południa kraju.

Od środy do niedzieli nad Polską pogodę zaczną kształtować układy niżowe. Początkowo będzie to rozległy układ niżowy przemieszczający się znad Półwyspu Apenińskiego przez Bałkany po zachodnią Rosję. Po nim (z soboty na niedzielę) zacznie dominować układ niżowy, który znad Skandynawii wędrował będzie nad Bałtyk.

W związku z powyższym przez obszar kraju raz po raz przemieszczać się będą fronty atmosferyczne w wielu miejscach przynoszące chmury, opady śniegu i śniegu z deszczem, a na weekend na zachodzie i północnym – zachodzie Polski także opady deszczu - przewidują dla Wirtualnej Polski synoptycy Biura Prognoz Cumulus..

W najbliższych dniach temperatura wahać się będzie od (-7) – (-4) na wschodzie i północnym – wschodzie do (-2) – (+1) st. C na pozostałym obszarze kraju. Na południu termometry pokażą poniżej -10 stopni.

Wieczorem, w nocy i w środę rano będzie jeszcze zimniej. Temperatura minimalna wyniesie od -13°C na Suwalszczyźnie, około -7°C w centrum, do -3°C na Półwyspie Helskim; w obszarach podgórskich od -18°C do -14°C. Uważajmy, bo w kotlinach górskich o poranku temperatura może spadać do -20 stopni, a nawet poniżej.

Ociepli się trochę w weekend i termometry wskażą od (-3) st. C na wschodzie do (+2) – (+3) st. C na zachodzie Polski.

Pogoda we wtorek

We wtorek pogodę w Polsce kształtować będzie skraj układu wyżowego z centrum nad Ukrainą o nazwie "Brigida".

Z południowego – zachodu i południa nad zachodnią część kraju napływać będzie nieco cieplejsza masa powietrza, natomiast mroźne powietrze nadal zalegać będzie w środkowym i wschodnim pasie Polski.

Przez cały dzień na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. O ile do południa na niebie w sporych ilościach występować będą chmury warstwowe i warstwowo – kłębiaste, o tyle po południu w wielu miejscach mamy szansę na rozpogodzenia do prawie bezchmurnego nieba.

Wyjątek stanowić będzie wschodnia Polska (pas rozciągający się od Podlasia przez Lubelszczyznę po wschodnie Podkarpacie), gdzie będzie się chmurzyć. Tutaj od czasu do czasu słabo poprószy śnieg.

Rano chmury i zanikający śnieg możliwy także w Zachodniopomorskim.

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Klementyna 2019-01-22 (21:23) 29 dni 17 godzin i 16 minut temu

Minęło dokładnie osiem miesięcy, co do dnia:))

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss