Opalanie może uzależniać

PAP | dodane 2014-06-24 (12:41) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 6 godzin i 45 minut temu | 6 opinii
 
Opalanie się na słońcu może mieć własności uzależniające - wskazują badania amerykańskie na zwierzętach, które publikuje pismo "Cell". Promienie słoneczne przyczyniają się bowiem do powstawania w skórze endorfin, hormonów, które poprawiają samopoczucie.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie mogą się uzależniać od opalania, przypominają autorzy pracy. Zaobserwowano na przykład, że w grupie studentów korzystających z solariów jedna na trzy osoby spełniała kryteria uzależnienia. Inne badania wykazały, że u osób, które uwielbiały się opalać, odnotowano objawy odstawienia, jak nudności czy drżenie rąk, gdy podawano im lek wykorzystywany w leczeniu uzależnień.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie prowadzili eksperymenty na myszach. Gryzoniom wygolono grzbiet i przez sześć tygodni codziennie eksponowano je na promieniowanie UV (emitowane przez lampę, jaką stosuje się w solariach), które odpowiadało półgodzinnemu opalaniu się w południe na słonecznej Florydzie.

Okazało się, że promieniowanie UV powodowało produkcję w skórze związku o nazwie proopiomelanokortyna, który jest rozkładany do barwnika melaniny dającego skórze opaleniznę. Jednocześnie w skórze powstawały endorfiny, określane też jako hormony szczęścia. Działają one w organizmie na te same receptory, co inne opioidy, jak heroina czy morfina.

Podanie gryzoniom leku blokującego receptory opioidowe, który stosuje się w klinikach odwykowych, wywołało u nich symptomy odstawienia, w tym drżenie i drgawki. Myszy zaczęły też unikać miejsca, w którym aplikowano im lek, co zdaniem naukowców jest objawem uzależnienia.

Jednak w przeciwieństwie do zwierząt uzależnionych od narkotyków myszy nie szukały aktywnie możliwości eksponowania się na UV.

- Bycie uzależnionym od najbardziej powszechnego na świecie czynnika rakotwórczego brzmi jak okrutny żart. Możliwe, że daje to jakieś korzyści ewolucyjne i podejrzewamy, że mogą one być związane z witaminą D (witamina produkowana w skórze pod wpływem promieni UV - komentuje dla BBC współautor pracy dr David Fisher. Witamina D jest produkowana w skórze pod wpływem promieni UV i jak wskazują ostatnie badania, reguluje ona wiele procesów biologicznych w naszym ciele, przez co jest niezbędna dla zdrowia.

Zdaniem naukowca niebezpieczne jest to, że osoby nieświadome swojego uzależnienia mogą eksponować siebie i swoje dzieci na UV w sposób, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry. - Konieczna jest bardziej aktywna ochrona ludzi, w tym nastolatków, przed ryzykowną, potencjalnie groźną dla życia, a możliwą do uniknięcia ekspozycją oraz postrzeganie opalania się i nadużywania opioidów, jako zachowań aktywujących tę samą ścieżkę biologiczną w mózgu - wyjaśnia Fisher.

Jednak innych naukowców najnowsze wyniki badań nie przekonują.

Na przykład dr David Belin z University of Cambridge komentuje dla BBC, że myszy uzależnione od UV powinny wykazywać silne preferencje do tego, by za każdą cenę – nawet jedzenia - spędzać czas pod lampą emitującą UV. A tego najnowsze badanie nie potwierdziło.

Według niego, gdyby ludzie uzależniali się od promieni słonecznych (czy UV), to np. zaniedbywaliby życie rodzinne, aby tylko mieć do nich dostęp, traciliby pracę, gdyż spędzaliby całe dnie na plaży i ogólnie ciągle poszukiwaliby słońca ze szkodą dla codziennego życia. - Brytyjczycy, którzy pojechaliby na wakacje na południe Francji, już nigdy by stamtąd nie wrócili - tłumaczy Belin.

Badacz ocenia, że być może do zachowań ludzi przypominających uzależnienie od opalania przyczynia się panujące w społeczeństwie przekonanie, że opalenizna jest piękna.

Belin przyznaje zarazem, że najnowsze badanie jest „wyjątkowe” i wskazuje, iż „leżenie na plaży aktywuje nasz system opioidowy i samo w sobie może być czymś, co naprawdę lubimy”.

Również dr Clare Stanford z University College w Londynie ocenia, że najnowsze badanie nie dostarczyło dowodów potrzebnych, by potwierdzić rozwój uzależnienia od UV u myszy, a tym bardziej u ludzi. - To wymagałoby sprawdzenia, czy myszy preferują światło UV, czy światło bez UV, czego nie zrobiono w tym badaniu - komentuje Stanford.

Sarah Williams z brytyjskiej organizacji non-profit Cancer Research UK przypomina, że większość przypadków raka skóry ma związek z nadmierną jej ekspozycją na UV. Dlatego bardzo istotne jest, by ludzie znali zagrożenie i wiedzieli, jak się przed nimi chronić. - Choć potrzebujemy nieco słońca, aby mieć zdrowe kości, gdy grzeje ono za mocno, powinno się spędzać czas w cieniu i zakrywać ciało ubraniem - przekonuje Williams. Konieczne jest też stosowanie kosmetyków z filtrami przeciw UVA i UVB oraz unikanie solariów.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(evak)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~NiedźwiedźPolarny 2017-10-08 (18:22) 1 rok 3 miesiące 15 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

Hehe, w Polsce to raczej prędzej nabawimy się niedoboru witaminy D i depresji spowodowanej wiecznym mrokiem niż przedawkujemy słońce. Przecież tu na tej szerokości geograficznej to panuje przez 9 miesięcy wieczny mrok a przez pozostałe 3 miesiące nierzadko pada i nie ma słońca...

odpowiedz

0
1
~jaga 2015-06-03 (23:01) 3 lata 7 miesięcy 19 dni 20 godzin i 25 minut temu

wszystko jest dla ludzi, ale trzeba znać umiar. słońce to witamina D i radość :) filtry są ważne, dużo wody, a później zadbać o nawilżenie skóry. mleczko care pro z masłem shea, fajna sprawa dla tych którym ciągle brakuje czasu ;) nawilżenie już pod prysznicem!

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2014-06-24 (22:19) 4 lata 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 7 minut temu

Podobno jak opala się przednim ziołem to to nie uzależnia.

odpowiedz

1
0
~bb 2014-06-24 (15:38) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 3 godziny i 48 minut temu

nie

odpowiedz

1
3
~UWAGA 2014-06-24 (14:22) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 5 godzin i 4 minuty temu

Wypatrujcie w tych dniach smug chemicznych po samolotach Długie,grube poskręcane nie znikające przez wiele godzin smugi ,najwięcej tego jest jesienią i wiosną To trucizna rozpryskiwana przez kochanych amerykanów(NATO) i tajnym porozumieniem z UE. zawiera metale ciężkie,m.in bar i stront,pleśnie,bakterie,morgellony-białe włókniste kulki Ludzie coraz częściej chorują na płuca ,raka KONCERNY FARMACEUTYCZNE ZARABIAJĄ i po części sponsorują opryski . ... ,plony coraz mniejsze ,trutka ta zakwasza glebę.Na takiej glebie będzie bujnie rosło GMO- Świństwo które zabije w 50 lat większość ludzi.Monsanto-główny producent GMO i sponsor oprysków. Czy podczas słonecznej pogody słyszycie głośny dźwięk samolotu, a po kilkunastu minutach z nieba lecą wirujące białe kulki,szczególnie widoczne gdy się patrzy pod słońce,na roślinach widać białe niteczki ? Obejrzyjcie filmy na YouTube ,,Czym spryskiwany jest świat'' -2 godziny 100 000 obejrzeń ,,Nie rozmawiaj pogodzie''-4 godziny-28 części Oraz obejrzyjcie o HAARP-zabawa w Boga- system wywołuje powodzie i trzęsienia ziemi !!!Wklejcie to pod każdym artykułem Wejdźcie na strony :wolnemedia.pl,zatruteniebo.pl,davidicke.pl

odpowiedz

3
0
~potomako 2014-06-24 (13:53) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 5 godzin i 33 minuty temu

POlscy politycy uzależnili się od okradania narodu

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss