Nawet niewielki kontakt z przyrodą uszczęśliwia ludzi

WP/Inne | dodane 2017-11-06 (21:22) 1 rok 5 miesięcy 16 dni 19 godzin i 11 minut temu
 
Wystarczy drzewo na przystanku, ptak za oknem czy doniczkowy kwiat, aby poprawić człowiekowi nastrój i sprawić, aby stał się bardziej otwarty na innych. Trzeba tylko na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć własnym odczuciom. Tę intuicyjną wiedzę potwierdziły nowe badania.

Czuć się jak ryba w wodzie, kwitnąć, mieć promienny uśmiech - tak często mówimy w odniesieniu do zadowolonych i szczęśliwych ludzi. Zdaniem naukowców z University of British Columbia nie bez przyczyny mamy w takich sytuacjach skojarzenia z elementami przyrody.

Badania naukowe pokazują wyraźnie, że obcowanie z przyrodą poprawia kondycję psychiczną. Na łamach "Journal of Positive Psychology" autorzy nowej pracy opisali wyniki prostego eksperymentu, który pokazał dobry wpływ kontaktu z naturą (nawet minimalnego) na ludzki stan ducha.

Przez dwa tygodnie grupa osób obserwowała, jak się czuje, napotykając na różne elementy przyrody w czasie codziennych zajęć. Mógł to być kwiatek w doniczce, ptak za oknem czy nawet wpadające przez szybę promienie słońca. Uczestnicy robili zdjęcie danego obiektu i pisali krótką notatkę na temat swoich odczuć.
- Nie chodziło o spędzanie godzin na dworze czy długie spacery na łonie przyrody. Chodziło o zauważenie drzewa na przystanku autobusowym w środku miasta i o pozytywny skutek, jaki to drzewo może wywierać na ludzi - tak ideę eksperymentu tłumaczy jego autorka, dr Holli-Anne Passmore.

Druga grupa robiła natomiast to samo, ale w odniesieniu do obiektów wykonanych ręką człowieka, a trzecia nie zwracała szczególnej uwagi ani na przyrodę, ani na wytwory cywilizacji.

Prawie czterystu uczestników dostarczyło ponad 2,5 tys. zdjęć i opisów. Skala, z jaką dostrzeganie prostych elementów przyrody i własnej odpowiedzi emocjonalnej poprawiało samopoczucie, według badaczki okazała się "przytłaczająca".

Konsekwencji było jednak więcej. Ochotnicy dodatkowo stawali się bardziej gotowi do dzielenia się z innymi swoimi zasobami oraz w większym stopniu cenili społeczność, w której żyją. - Różnica w samopoczuciu, poziomie szczęścia, poczuciu uwznioślenia oraz poczuciu więzi z innymi - nie tylko z przyrodą - między tymi uczestnikami a grupą kontrolną była znacznie większa niż w przypadku grupy grupy przyglądającej się dziełom człowieka - wyjaśnił dr Passmore.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss