Naukowcy stworzyli maszynę do robienia olbrzymich fal

phys.org | dodane 2015-10-07 (12:13) 3 lata 6 miesięcy 17 dni 4 godziny i 24 minuty temu
 
Czy człowiek może wywołać sztorm? Naukowcy z kraju tulipanów udowodnili, że tak i stworzyli maszynę do wytwarzania ogromnych fal - informuje serwis internetowy phys.org. Dzięki urządzeniu Holendrzy chcą dokładnie zbadać wpływ falowania na wybrzeże i infrastrukturę.

- Będziemy sprawdzać, co dzieje się z groblami, gdy uderzają w nie potężne fale - stwierdziła minister infrastruktury Melanie Schultz van Haegden, prezentując gigantyczną maszynę w instytucie Deltares. Budowa urządzenia zajęła, bagatela, aż trzy lata. Fale, które może tworzyć sięgają 5 metrów wysokości, a rozchodzą się wzdłuż kanału o długości 300 metrów i głębokości prawie 10 metrów.

Mechanizm tworzący falę składa się z jednej pionowej 7-metrowej ściany, która przesuwa się w tył i w przód wprowadzając wodę w proces falowania. Konstrukcja porusza się dzięki czterem ogromnym tłokom.

Morze to nieustające zagrożenie dla Holandii, która położona jest w depresji. Tereny leżące poniżej poziomu morza stanowią ok. 25. proc. powierzchni kraju.

Wynalazkiem Holendrów zainteresowali się już surferzy, którzy chcieliby skorzystać z maszyny np. podczas zawodów surfingowych. Ślą w tej sprawie listy i prośby, ale na razie nie otrzymali żadnej odpowiedzi z instytutu w Deltares.

(ah, jast)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss