Meteorolodzy ostrzegają krakowian: uważajcie na silny wiatr

WP.PL | dodane 2014-12-12 (16:14) 4 lata 4 miesiące 10 dni 12 godzin i 16 minut temu | 6 opinii
 
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: w nocy wiatr może osiągać w Krakowie nawet 80 km/h. W górach prędkość podmuchów jeszcze wyższa – ponad 100 km/h. Od sobotniego poranka wiatry huraganowe na naszym terenie będą już słabnąć.

Orkan Aleksandra przesunął się już nad Skandynawię i nie stwarza zagrożenia. Polakom na pewno nie dał się we znaki tak, jak na północy kontynentu. Jednak na brzegu Aleksandry powstał niż wtórny Billy. Będzie się wciąż przesuwał i kiedy znajdzie się nad Bałtykiem spowoduje silne wiatry w naszym kraju.

- Prędkość wiatru będzie ciągle wzrastać. W Krakowie, na terenach wyżynnych, prędkość wiatru będzie sięgała do 80 km/h, zaś na szczytach gór nawet do 110 km/h – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Adam Michniewski z IMGW w Krakowie. - Największe nasilenie wiatru przewidujemy ok. północy, a od wczesnego ranka w sobotę wiatr zacznie słabnąć – dodaje.

Szczególną ostrożność powinni zachować miłośnicy gór – wiatr w połączeniu z śniegiem może być naprawdę niebezpieczny. Jednak dla pozostałych mieszkańców Małopolski mocne podmuchy stanowią wręcz wytchnienie.

- Wiatr o takiej mocy zdarza się kilka lub nawet kilkanaście razy do roku, nie stanowi większego zagrożenia dla krakowiaków. Właściwie nie powinniśmy narzekać, bo powietrze staje się czystsze i lepiej się oddycha – mówi Michniewski. – W nocy nie pojawią się opady deszczu ani śniegu, więc nie powinno być problemów z widocznością – dodaje.

Wiatr jest jednak na tyle silny, że może spowodować łamanie się spróchniałych drzew. Nie powinniśmy zostawiać nic na balkonach i podwórkach, warto zamknąć też na noc okna.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(au, msz, evak)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Borka 2014-12-13 (12:05) 4 lata 4 miesiące 9 dni 16 godzin i 25 minut temu

13 grudnia była niedziela. W poniedziałek, jako przewodniczący NNZZ Solidarność, byłem zobowiązany zorganizować strajk. Za to groziła kara śmierci. Uratowali mnie ludzie, którzy nie chcieli strajkować. Ja byłem gotów na taką ofiarę. Miałem wtedy 27 lat i tróje dzieci.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Bolek 2014-12-13 (09:33) 4 lata 4 miesiące 9 dni 18 godzin i 57 minut temu

Na każdym kroku podkreśla gdzie to on nie siedział jakby to miało jakiekolwiek znaczenie (każdy kto siedział jest wzorcem i bohaterem ????) zgodził się na zabranie ludziom pieniędzy z OFE i podniósł wiek emerytalny!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

2
1
~drużnik 2014-12-12 (19:00) 4 lata 4 miesiące 10 dni 9 godzin i 30 minut temu

Bo PKP to znaczy "pocoś k..wa pojechał'. Regularnie jeżdżą autobusy z Wrocławia do Berlina i to zatrzymują się pod dworcem. Autobusy pękają w szwach i trasę pokonują średnio w 3,5 godz. A kolej? Nie dość że wagony podstawiają z opóźnieniem to sama jazda trwa 5-6 godz jak w polu nie stanie. Smród mocznika ze sraczy wagonowych roznosi się na całą UE.. Wówczas spokojnie można się na grzyby wybrać. Tak PKP dba o klienta i walczy z konkurencją... Zamknąć moim zdaniem linię, która mogła by być jedną z bardziej dochodowych linii kolejowych. Szczyt błysku handlowego, takie jest PKP-k...wa. Zamknąć, wyrzucić, zlikwidować, zepsuć...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss