Ludzie umierają od wycieńczających temperatur

WP | dodane 2016-04-16 (06:55) 3 lata 8 dni 9 godzin i 1 minutę temu | 5 opinii
 
• Niespotykana jak na ten miesiąc fala upałów przetacza się przez Indie
• Temperatura dochodzi do blisko 50 stopni Celsjusza – donosi BBC News


Tak wysokie temperatury powodują, że każdego dnia umierają dziesiątki osób. Najwięcej ludzi zmarło w południowoindyjskich stanach Telangana i Andhra Pradesh. Główną przyczyną są udary cieplne i odwodnienie, o które nie trudno w tak gorących warunkach. Ofiarami padają osoby starsze, chorzy, bezdomni i pracownicy budowlani.

11 kwietnia w mieście Orissa odnotowano na termometrach w cieniu 45,8 stopnic Celsjusza.

Utrzymujące się od wielu dni upalne temperatury doskwierają najbardziej mieszkańcom rejonów północnych i środkowych Indii. Miejscowości takie jak Bhubaneswar i Kalkuta, które normalnie korzystają z chłodzenia morską bryzą od strony Zatoki Bengalskiej, skąpane są w zaciekle gorącym powietrzu napływającym z głębi kraju.

Niestety upalne lato i skąpa pora deszczowa w ubiegłym roku, spowodowana silnym działaniem El Nino na Pacyfiku sprawiła, że w wielu regionach panuje susza. Niektóre rejony Indii, jak Maharashtra i Uttar Pradesh, otrzymały nieco ponad połowę mniej opadów, niż powinny. Sucha ziemia przyczynia się do zwiększenia upałów, bowiem powietrze ogrzewa się przez to jeszcze szybciej i silniej. Choć nadejście indyjskiego monsunu zazwyczaj poprzedzone jest tygodniami silnego słońca i rosnącego upału, to w tym roku poziom ekstremalnych temperatur zagrażających życiu, pojawił się znacząco wcześniej niż zwykle. Opady monsunowe pojawią się dopiero najwcześniej w połowie czerwca.

Czy może być jeszcze cieplej? Jak alarmują synoptycy z BBC News statystycznie najgorętsze miesiące indyjskiego lata, wciąż są jeszcze przed nami.

(ah, mp)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 5 71.43%
nie 2 28.57%

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
6
~~`lan tu tri 2016-04-16 (16:44) 3 lata 7 dni 23 godziny i 11 minut temu

u nas można umrzec z nudow jedyna atrakcja jest disco polo oczywiscie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
7
~dasfas 2016-04-16 (15:49) 3 lata 8 dni i 6 minut temu

Zapraszamy do nas.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss