Jeszcze 1,5 stopnia i zacznie tajać Syberia

PAP | dodane 2013-02-23 (09:04) 5 lat 11 miesięcy 29 dni 5 godzin i 37 minut temu | 339 opinii
 
Badania jaskiń na Syberii pozwalają sądzić, że wzrost temperatur na świecie o 1,5 st. C może doprowadzić do odtajania wiecznej zmarzliny na dużych połaciach w tej części świata. To zaś grozi uwolnieniem dwutlenku węgla z gleb i zmianami w środowisku.

Tajanie syberyjskiej wiecznej zmarzliny (czyli przemarzniętej głęboko, przez okrągły rok ziemi) może sprawić, że do atmosfery uwolni się z niej ponad tysiąc gigaton gazów cieplarnianych - dwutlenku węgla i metanu. To zaś może wyraźnie nasilić globalne ocieplenie - ostrzegają naukowcy publikujący w najnowszym "Science".

Takie dane przedstawili naukowcy brytyjscy, rosyjscy, szwajcarscy i z Mongolii po badaniach stalaktytów i stalagmitów z jaskiń leżących na granicy wiecznej zmarzliny, w granicach której ziemia trwale przemarza na głębokość od kilkudziesięciu nawet do kilkuset metrów w głąb. Stalaktyty i stalagmity powstają tylko wtedy, gdy nie ma mrozu, a po stropie i ścianach jaskini spływa woda, pochodząca z opadów deszczu lub topnienia śniegu - zauważają badacze. W strukturze nacieków syberyjskich jaskiń zapisały się ślady warunków panujących tam od pięciuset tysięcy lat. Eksperci umieją zaś w nich wskazać zmiany świadczące o obecności zmarzliny albo ociepleniu.

Autorzy publikacji analizowali m.in. dane dotyczące wyjątkowo ciepłego okresu w historii, sprzed około 400 tys. lat. Na tej podstawie twierdzą, że gdyby temperatury na świecie wzrosły o ok. 1,5 st. C - wystarczyłoby to, żeby wieczna zmarzlina zaczęła "odpuszczać" nawet na ziemiach położonych daleko na północ od jej dzisiejszej granicy.

- Stalaktyty i stalagmity z tych jaskiń pozwalają wejrzeć w przeszłość i sprawdzić, jak cieplejsze okresy w historii, podobne do naszego obecnego klimatu, wpływały na dawne granice zasięgu wiecznej syberyjskiej zmarzliny - tłumaczy kierujący badaniami dr Anton Vaks z Wydziału Nauk o Ziemi na Oxford University. - A ponieważ wieczna zmarzlina zajmuje 24 proc. powierzchni lądu na półkuli północnej, jej tajanie może wpłynąć na ogromne części ziemi i doprowadzić do uwolnienia gigaton węgla - dodaje badacz.

Coś takiego miałoby potężny wpływ na ekosystem całego regionu i warunki życia ludzi. Choćby dlatego, że biegnące przez Syberię gazociągi, linie energetyczne, drogi, tory kolejowe i stojące tam budynki zbudowano na zmarzlinie, dlatego są one wrażliwe na jej rozmarzanie. Tajanie może to wszystko uszkodzić i przynieść oczywiste dla gospodarki konsekwencje - tłumaczy Vaks.

Wiek poszczególnych warstw stalaktytów i stalagmitów naukowcy badali korzystając z technik radiometrycznych. Z danych uzyskanych w najzimniejszym regionie - położonej najbardziej na północy, nieopodal Leńska jaskini Ledianaja Lenskaja - wynika, że stalaktyty powstawały tam wyłącznie w jednym okresie historii, ok. 400 tys. lat temu, kiedy temperatura na świecie była wyższa niż dziś o ok. 1,5 st. C. Natomiast w czasach, gdy świat był cieplejszy niż obecnie "tylko" o 0,5-1 st. C, stalaktyty w tamtej jaskini nie rosły. Okazuje się zatem, że ocieplenie o około 1,5 st. C jest - w stosunku do temperatury obecnej - wartością graniczną, od której zaczyna się tajanie najzimniejszych regionów wiecznej zmarzliny.

- Można sądzić, że w świecie cieplejszym od dzisiejszego o te 1,5 st. C - wystarczającym do stopienia najtrwalszej zmarzliny - zmiany pojawią się również na terenach przyległych. Np. pustynia Gobi w Mongolii stanie się o wiele bardziej wilgotna niż dzisiaj. Ten skrajnie suchy region może nawet zacząć przypominać współczesne azjatyckie stepy - mówi dr Vaks.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(evak, mj)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (339)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~Tomek 2013-02-25 (16:35) 5 lat 11 miesięcy 26 dni 22 godziny i 6 minut temu

Boję sie naturalnego ocipienia:)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Andrzej 2013-03-22 (23:47) 5 lat 10 miesięcy 29 dni 14 godzin i 54 minuty temu

Wszystkie te bzdury są po to ażeby nadal udawało się mamić kraje i ładnie sprzedawać emisje co2 dla poszczególnych gospodarek. Wszystko dla tych p.... pieniędzy!!!

odpowiedz

31
4
~Analityk 2013-02-23 (19:44) 5 lat 11 miesięcy 28 dni 18 godzin i 57 minut temu

Gdy roztaje zmarzlina, urośnie las, 1 ha lasu pochłania kilkanaście ton Co2 rocznie i per saldo się opłaci.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
1
~bob 2013-03-19 (22:33) 5 lat 11 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 8 minut temu

no globalne ocieplenie zwlaszcza w polsce 19 marca i snieg

odpowiedz

0
0
~tyland 2013-03-19 (18:00) 5 lat 11 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 41 minut temu

Kazachstan wyprawy - zobacz Google

odpowiedz

34
20
~luk1407 2013-02-23 (17:26) 5 lat 11 miesięcy 28 dni 21 godzin i 15 minut temu

orędzie z serii Ostrzeżenie -----KLIMATYCZNY chaos doświadczy teraz wiele KRAJÓW. Mój Ojciec jest ROZGNIEWANY----------Orędzie nr 176 z serii Ostrzeżenie-----------Otrzymano czwartek, 25 sierpień 2011, godz.20.00----Moja Najmilsza, ZAAPELUJ do wszystkich Moich wojowników modlitwy, aby MODLILI się za innych, w tym NIEWIERZĄCYCH oraz tych uwikłanych w przemoc i nienawiść. Wędrują, starając desperacko się znaleźć MIŁOŚĆ i pokój w swym życiu, i uważają to za niemożliwe. Musicie modlić się za nich mocno, ponieważ bez waszych MODLITW zanurzą się w ognie PIEKIELNE. Nie wolno do tego dopuścić. Jeśli tylko będą mogli być zachęceni do uczynienia kroku w Moim kierunku i będą gotowi, aby wysłuchać Mojego Słowa, dane im będą ŁASKI tak, że będę mógł wziąć ich w Moje ramiona.Moja Córko, świat musi teraz poświęcić Mi swoją uwagę. Wkrótce będziecie świadkami serii TRZĘSIEŃ ziemi i POWODZI. Poprzez KLIMATYCZNE katastrofy chaos doświadczy wiele KRAJÓW. Są to KARY zrzucone na ludzkość przez Mojego OJCA. Moja Córko, grzech będzie UKARANY i te kraje, które są winne propagowania ABORCJI, nie unikną ręki Mojego Ojca, gdy ona opadnie. Modlitwa zapobiegła wielu takim aktom KARY, jednak ludzie kontynuują GRZESZENIE i obrażają Mojego Ojca podłymi i oburzającymi działaniami człowieka przeciwko człowiekowi, w tym przeciwko NIEWINNYM DZIECIĄ w łonach matek. Wzywam was teraz do modlitwy za Moje dzieci w krajach, które NIE unikną kary. Mój Ojciec jest ROZGNIEWANY. Nie będzie już dłużej bezczynnie patrzył, jak człowiek niszczy ludzkość. Ziemia zapadłaby się, jeśli człowiek nie zostałby powstrzymany. On, Mój Umiłowany Ojciec, aż do OSTRZEŻENIA powstrzyma wiele z tej KARY. Później, pomimo nawróceń ludzi, które nastąpią, człowiek ciągle będzie kontynuował powracanie do GRZECHU. Wymierzone KARY są po to, aby pokazać człowiekowi jak SUROWY może być Mój Ojciec. On KOCHA wszystkie Swoje dzieci, ale On STWORZYŁ ten świat i człowiekowi po prostu nie zostanie dozwolone, aby go ZNISZCZYŁ. Moje dzieci, módlcie się teraz za wszystkich waszych braci i siostry. Jezus Chrystus

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

2
1
~OK 2013-03-01 (22:22) 5 lat 11 miesięcy 19 dni 16 godzin i 19 minut temu

No to widać jasno, że ok 400 tyś lat temu jacyś ludzie już jeździli autami, mieli fabryki itd i doprowadzili do efektu cieplarnianego.

odpowiedz

3
2
~oni 2013-03-01 (13:20) 5 lat 11 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 21 minut temu

Jaki EFEKT CIEPLARNIANY ????? Nie ma czegoś takiego !!!!!! Wszystko kasa i jeszcze raz kasa i bezczelna próba wpajania idiotyzmów społeczeństwu. Kampanie w obronie klimatu oparte są na grze na emocjach, na podsycaniu zbiorowego lęku przed mitycznym „globalnym ociepleniem”. Straszą, że jego skutki będą dotkliwsze od obecnego „kryzysu finansowego”. Jest problem, pojawia się i rozwiązanie. Trzeba tylko postępować zgodnie z instrukcjami. Ekolodzy wmawiają społeczeństwu, że są w stanie powstrzymać efekt cieplarniany. Jest w tym niezwykła pycha współczesnego człowieka, który sądzi, że może zrównać się ze Stwórcą i... regulować za pomocą polityki temperaturę powietrza. Czy rzeczywiście ktokolwiek przy zdrowych zmysłach sądzi, że możemy wpływać na liczbę stopni Celsjusza w różnych zakątkach globu? To normalne cykle które istnieją i funkcjonuja od milionów lat i będą się nadal powtarzać.

odpowiedz

0
0
~maksiu 2013-02-28 (10:52) 5 lat 11 miesięcy 24 dni 3 godziny i 49 minut temu

tym razem też fałszują dane? od jakiego czasu badają tą jaskinię? hmmm myslę że 1,5 stopnia to może leży w granicy błędu..............

odpowiedz

1
0
~Głos 2013-02-26 (08:43) 5 lat 11 miesięcy 26 dni 5 godzin i 58 minut temu

No patrzcie, a któryś z portali (nie pamiętam który, bo mi się pitwaszą) doniósł, że wielikij rosyjski klimatolog zapowiada epokę lodowcową i to od przyszłego roku! No to co jest, Syberia się stopi, czy nas zamrozi? A może chodzi tylko o to, żeby reklamy się wyświetlały?

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss