IMGW: uwaga na silny wiatr zagrażający życiu

IAR | dodane 2016-04-19 (18:16) 3 lata 4 dni 21 godzin i 38 minut temu | 5 opinii
 
• Prawie w całej Polsce mocno wieje - energetycy usuwają awarie, a strażacy konary drzew i gałęzie z dróg
• Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia


Najsilniejsze porywy występują w pasie nadmorskim. Prawie 30 miejscowości i wsi w rejonie Koszalina i Słupska nie ma prądu, między innymi Stare Bielice, Gniazdowo, Mścice, Mielno, Kobylnica i Pieńkowo. Prędkość wiatru w porywach dochodzi do 80- 90 kilometrów na godzinę. - Na Bałtyku sztorm. Kutry stoją w portach i jest pogotowie sztormowe - powiedział Leszek Dąbrowski z bosmanatu portu w Darłowie. Siła wiatru dochodzi do 9 stopni w skali Beauforta.

- Pogotowie sztormowe zobowiązuje rybaków, żeby odpowiednio zadbali o zacumowanie jednostek w porcie, poluźnili cumy, żeby kuter nie tarł o nabrzeże - mówił Leszek Dąbrowski dodając, że według prognoz sztorm utrzymywać będzie się jeszcze przez trzy dni.

Synoptycy przewidują, że kolejne dni na Bałtyku również będą z silnym wiatrem. Dla rybaków każdy dzień postoju to straty.

Uwaga na uszkodzenia

Silny wiatr może powodować uszkodzenia infrastruktury i utrudnienia na drogach. Należy pamiętać, aby usunąć z parapetów, balkonów, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Nie parkujmy także samochodów w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów sieci energetycznej.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności". Natomiast strzeżenie pierwszego stopnia ostrzega przed wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".

(ah)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Lejek jako wietrzna pamięć 2016-04-20 (12:22) 3 lata 4 dni 3 godziny i 32 minuty temu

Mnie wiatr zawsze kojarzy się z nieszczęśliwym dzieciństwem. Pamiętam pewien bardzo wietrzny kwietniowy dzień. Nakrywałam stół do kolacji dla mnie i dla matki. Ona miała wrócić z biblioteki za parę minut. Bałam się czy skończy się jak ostatnio. Rozłożyłam biały obrus na stoliku i przyniosłam sztućce i talerze. Wiatr za oknami był tak duży, że aż rozbolał mnie ząb. Przyniosłam na stół sok wiśniowy , migdały, jajecznicę z goździkami i cynamonem. Stukot drzwi i mama wchodzi z zakupami i z rozwianą fryzurą. '' Ale wiatr '' - mówi ściągając jasnobeżowe palto z otyłego ciała. Mama była dużych rozmiarów - przy wzroście 177 cm ważyła aż 104 kg, czasem 102 kg po zrobieniu kupy. '' O , widzę, że dziś jajeczniczka na kolacyjkę ''- powiedziała wesoło mama zasiadając przy stole. '' Zrobiłam ją ,bo cię kocham mamo '' -powiedziałam niepewnie próbując wydobyć z siebie uśmiech bez skutku. '' Ja ciebie też kocham, no siadaj córeczko''- rzekła mama. Poczułam, że skoro pozytywną atmosferę wytworzyłam, to zapytam '' Mamo , jeśli chodzi o współżycie z Filipem i planowaną wycieczkę ..'' - zaczęłam mówić, a matka walnęła mocno w stół wbijając widelec w kant talerza zbijając go i wrzasnęła '' Nie będziesz widywała się z Filipem ! ! ! ''. Po czym wzięła lejek wlewała mi jajecznicę do buzi na siłę ! A wiatr był coraz większy i pozostał mi uraz .\\

odpowiedz

1
1
~Wieśniak_z_Mścic 2016-04-19 (21:00) 3 lata 4 dni 18 godzin i 54 minuty temu

W Mścicach był i jest prąd. Nie dezinformujcie społeczeństwa :-)

odpowiedz

4
3
~zeman 2016-04-19 (20:17) 3 lata 4 dni 19 godzin i 37 minut temu

IMGW nic nie jest w stanie prognozować, dzisiaj w kraku miało ostro padać a nie spadła kropla, nic nie wiedzą nie pierwszy raz , rozgonić tą postkomunistyczną organizację na cztery wiatry

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~deszczyk 2016-04-19 (20:33) 3 lata 4 dni 19 godzin i 21 minut temu

jak wstaniesz rano, popatrzysz za okno, zobaczysz pogodę , albo niepogodę to wiesz co jest, IMGW nie potrafi przewidzec nawet na wieczór a co dopiero na jutro

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss