Huragany Irma i Jose słabną. Tak źle nie było od ponad 30 lat

PAP,WP | dodane 2017-09-12 (17:15) 1 rok 6 miesięcy 8 dni 13 godzin i 47 minut temu
 
Irma - do niedawna potężny huragan, przekształciła się we wtorek w depresję tropikalną, a jeszcze osłabnie. Huragan Jose przekształci się zapewne w tropikalną burzę - przewiduje Narodowe Centrum ds. Huraganów w siedzibą Miami (NHC).

Obecnie prędkość wiatru w obrębie Irmy wynosi 40 km na godz. i przynosi umiarkowane opady w południowo-wschodnich stanach Tennessee i Ohio. Spodziewane jest dalsze osłabnięcie w ciągu dnia - głosi prognoza NHC.

Według NHC Irma była jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach. Jako huragan czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona uderzyła we Florydę.

Dzień później huragan osłabł i stał się burzą tropikalną, a o świcie we wtorek czasu polskiego - depresją tropikalną.

Władze ostrzegły, że zmiana klasyfikacji nie oznacza wcale, że niebezpieczeństwo minęło, a życie szybko wróci do normy. Irma wciąż jest groźna.

Według amerykańskich mediów na Florydzie żywioł spowodował śmierć co najmniej sześciu osób i ogromne zniszczenia. Energii elektrycznej pozbawionych jest nadal w tym stanie blisko 12,5 mln ludzi.

Podstawowym celem działań służb na Florydzie jest nadal ochrona ludzi i ratowanie życia.

NHC poinformowało, że huragan Jose, który znajduje się 1055 km na północny zachód od San Juan w Portoryko, też słabnie. Prędkość wiatru zmalała już z 230 do 120 km/h. Według prognozy NHC Jose przekształci się w tropikalną burzę.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss