Gwałtownie spada liczebność owadów latających

PAP/inne | dodane 2017-10-19 (15:19) 1 rok 6 miesięcy 2 dni 9 godzin i 12 minut temu | 4 opinie
 
Od 1989 roku z rezerwatów przyrody w Niemczech zniknęło trzy czwarte owadów latających - alarmują naukowcy. Choć coraz więcej badań wskazuje na zmniejszanie się populacji owadów, takich jak motyle czy pszczoły, wynik najnowszego, przeprowadzonego w Niemczech, zszokował badaczy. Wykazał spadek liczebności owadów latających o ponad 75 proc. w ciągu zaledwie 27 lat.

Najnowsze dane opublikowało czasopismo naukowe "PLOS ONE".
- Od dawna podejrzewaliśmy, że takie spadki mają miejsce, ale okazało się, że są one o wiele większe niż przypuszczaliśmy - mówi jeden z autorów publikacji, Caspar Hallmann z Uniwersytetu Radboud (Holandia).

Badanie oparto na danych zbieranych od 1989 roku przez niemieckich entomologów w 63 lokalizacjach na terenach podlegających prawnej ochronie. Owady latające chwytano do tzw. pułapek Malaise'a, a następnie ważono. Po analizie okazało się, że całkowita biomasa owadów latających zmniejszyła się w tym okresie średnio o 76 proc. W szczycie sezonu letniego, kiedy owadów jest najwięcej, spadek był jeszcze większy: o 82 proc. - Wszystkie te lokalizacje (z których pochodzą dane) są obszarami chronionymi, a większość z nich to rezerwaty przyrody. Mimo to, te gwałtowne spadki miały tam miejsce - podkreśla Caspar Hallmann.

Naukowcy nie potrafią wskazać konkretnych przyczyn zanikania owadzich populacji. Ani cechy danego krajobrazu czy lokalna różnorodność roślin, ani zmiany pogody nie są w stanie wytłumaczyć tak dużych i szybko przebiegających zmian.

Potrzebne są dalsze badania, bez nich badacze mogą tylko spekulować. Obszary wykorzystane w badaniu są najczęściej niewielkie i otoczone przez tereny rolnicze, mniej sprzyjające owadom latającym. - Być może te tereny rolnicze działają jako swoista "ekologiczna pułapka" i zagrażają populacjom owadów w rezerwatach przyrody - wyjaśnia Caspar Hallmann.

Taki krajobraz jest jednak typowy dla dużej części Europy i innych miejsc na świecie, gdzie rezerwaty przyrody są "wciśnięte" między intensywnie użytkowane tereny rolnicze. Dlatego badacze sugerują, że uzyskane przez nich wyniki mogą mieć zastosowanie w dużo większej skali.

Owady latające pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu ekosystemów: zapylają 80 proc. dziko rosnących kwiatów i stanowią pokarm dla 60 proc. ptaków.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Real 2017-10-28 (23:49) 1 rok 5 miesięcy 24 dni i 42 minuty temu

Naukowcy nie potrafią wskazać konkretnych przyczyn zanikania owadzich populacji. [ ?] -------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nie jestem naukowcem, ale gołym okiem widać ile owadów ginie na maskach pędzących samochodów... motocykli , samolotów itp. :( Aut przybywa... skażenie toksynami... a naukowców coraz więcej... chyba ślepi...

odpowiedz

4
1
~pogo 2017-10-24 (16:15) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 8 godzin i 16 minut temu

Rezerwaty wciśnięte pomiędzy intensywnie użytkowane obszary rolnicze... Niemiecka paranoja!!! Rolnicy wylewają na pola i do sadów hektolitry pestycydów, herbicydów i innej chemii, a naukowcy dziwią się, że giną owady. A co jest warta żywność wyprodukowana na takich terenach.

odpowiedz

6
1
~emeryT 2017-10-19 (20:44) 1 rok 6 miesięcy 2 dni 3 godziny i 47 minut temu

Też przeprowadziłem badania. Jadąc autostradą niemiecką zużywam kilkakrotnie mniej płynu do szyb niż w Polsce Tak jest od wielu lat, koledzy potwierdzają, że to prawda.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss