Gęsty smog nad Harbinem - zamknięte szkoły, odwołane loty

IAR, PAP | dodane 2013-10-21 (12:44) 5 lat 3 miesiące 2 dni 5 godzin i 51 minut temu | 2 opinie
 
Smog paraliżuje Pekin
10 metrów widoczności. To warunki, które panują w liczącym ponad 11 mln mieszkańców mieście Harbin na północy Chin. Winne temu są temu jednak nie mgły, czy opady deszczu, a ...smog.

Smog praktycznie sparaliżował życie mieszkańców Harbinu. Do odwołania zamknięte jest miejscowe lotnisko. Samochody poruszają się z minimalną prędkością, bo widoczność ograniczona jest do 10 metrów.

Poziom zanieczyszczenia powietrza mierzony w PM 2,5 w Harbinie osiągnął już 1000 jednostek. Za bezpieczny dla zdrowia ludzi przyjmuje się poziom 20 jednostek, a przy 300 zalecane jest pozostanie w pomieszczeniach zamkniętych. Tak duże stężenie zanieczyszczeń w harbińskim powietrzu utrzyma się jeszcze przez co najmniej 24 godziny. Z tego powodu zamknięte są też szkoły i przedszkola. Zawieszono też kursowanie komunikacji publicznej.

W poniedziałek menedżerka amerykańskiej wokalistki jazzowej Patti Austin poinformowała, że artystka była zmuszona odwołać zaplanowany na piątek występ w Pekinie, ponieważ miała ostry atak astmy, wywołany najprawdopodobniej zanieczyszczonym powietrzem w chińskiej stolicy.

Fatalna jakość powietrza, spowodowana głównie opartą na węglu energetyką, jest zmorą wielu chińskich miast; uważa się ją za przyczynę setek tysięcy przedwczesnych zgonów.

We wrześniu władze Chin ogłosiły plan walki z zanieczyszczeniem powietrza w Pekinie i innych wielkich metropoliach kraju. Zakłada on zmniejszenie zużycia węgla, większe wydobycie gazu i wzrost produkcji energii atomowej, a także obejmuje zakaz budowania nowych elektrowni węglowych na terenach otaczających największe miasta.

Do 2017 roku stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu stolicy Chin ma się zmniejszyć o "około 25 procent" w porównaniu z rokiem 2012. W innych głównych miastach kraju, w tym w Szanghaju i Kantonie, zanieczyszczenie ma spaść w tym samym okresie o 10-20 proc.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(evak)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~joan 2013-10-23 (22:53) 5 lat 2 miesiące 30 dni 19 godzin i 42 minuty temu

a po kiego grzyba mamy długo żyć, żeby umrzeć z głodu na emeryturze i do tego pod jakims mostem bo na czynsz i opłaty pozostałe tez braknie...

odpowiedz

2
1
~nasz smog krakowski 2013-10-21 (20:43) 5 lat 3 miesiące 1 dzień 21 godzin i 52 minuty temu

My mamy swój smog i nikt sie nim nie przejmuje zwłaszcza z PO.a na ulicach nie widac a ni jednego pracownika sprzątającego zalegające liście i śmieci...Brud , smog, bezrobocie i beznadzieja to domeny PO.

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss