Dni Ptaków: nowy Ptasi Azyl, wycieczki i obserwacje ptaków

PAP | dodane 2013-10-01 (15:49) 5 lat 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 10 minut temu | 1 opinia
 
Przypadający we wtorek Światowy Dzień Ptaków warszawskie ZOO świętuje otwarciem nowego budynku Ptasiego Azylu. Na weekend Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza zaś na obserwacje i ornitologiczne wycieczki w całym kraju w ramach Europejskich Dni Ptaków.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie otwiera we wtorek nowy budynek Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych "Ptasi Azyl". Azyl zapewni opiekę, leczenie, rehabilitację i możliwość powrotu do środowiska naturalnego ptakom chorym i trafiającym w ręce ludzi. Rocznie znajdzie w nim pomoc ok. 2,5 tys. skrzydlatych pacjentów. "Dzięki działalności ośrodka ochronionych zostanie wiele gatunków ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem. Połowa z nich będzie mogła wrócić do miejsca swojego pochodzenia" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

"Ptasi Azyl" będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-chirurgiczny. Ma też pełnić funkcję edukacyjną dla przyszłych lekarzy weterynarii. W dniu jego otwarcia Miejski Ogród Zoologiczny przygotował niespodzianki dla miłośników ptaków, m.in. piknik dla dzieci, pokaz ptaków sokolniczych, konkurs na najlepsze przebranie za ptaka.

Wędrówka milionów ptaków

Z kolei w weekend (5-6 października) mieszkańcy ponad 30 krajów będą obserwować i liczyć miliony ptaków odbywających doroczną jesienną wędrówkę. Akcję organizowaną w ramach Europejskich Dni Ptaków koordynuje w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

- Nasi wolontariusze poprowadzą około stu wycieczek w całym kraju, podczas których będą dzielić się wiedzą i pomogą w rozpoznawaniu oraz liczeniu spotykanych ptaków. Wycieczki zaplanowano w różnych miejscach, zarówno w ostojach o randze międzynarodowej, takich jak np. Zbiornik Mietkowski czy Dolina Dolnego Bugu, jak i w miejskich parkach czy w podmiejskich lasach. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł znaleźć coś dla siebie - zapowiada Antoni Marczewski, koordynator Europejskich Dni Ptaków z ramienia OTOP.

Listę wycieczek można znaleźć na stronie: http://bit.ly/1guSCSz

Przełom września i października to czas intensywnej wędrówki ptaków, które ruszają na zimowiska w południowo - zachodniej Europie oraz w Afryce. Szczególnie licznie przez Polskę przelatują szpaki, zięby, gęsi oraz żurawie. Obserwacjom migracji sprzyjają zwłaszcza tzw. wąskie gardła wędrówkowe, gdzie duże stada pokonują przeszkody w rodzaju łańcuchów górskich czy otwartych wód morskich.

- Spektakularnej migracji ptaków spodziewamy się m.in. na Mierzei Wiślanej, gdzie będzie się odbywał "Ptasi Piknik" organizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i stowarzyszenie Drapolicz. To dla obserwatorów kultowe miejsce, gdzie w ciągu jednego dnia może przelatywać nawet kilkadziesiąt tysięcy ptaków, w tym wielu przedstawicieli ptaków drapieżnych. Natomiast podczas wycieczki organizowanej przez Karkonoski Park Narodowy będzie można śledzić przelot przez górskie przełęcze - opowiada Marczewski.

Każdy, kto w pierwszy weekend października będzie śledził jesienną wędrówkę ptaków, może spisać zaobserwowane gatunki, a wyniki przekazać OTOP za pośrednictwem formularza on-line (dostępnego od 4 października na stronie www.otop.org.pl ). Wyniki z Polski zostaną przekazane do europejskiego koordynatora na Słowacji, dzięki czemu dowiemy się, jak Polska wypadła na tle innych państw uczestniczących w akcji.

W ubiegłym roku 70 tys. uczestników Europejskich Dni Ptaków wypatrzyło około 6 mln osobników, prowadząc obserwacje w 34 państwach. W Polsce w obchody włączyło się ponad 5 tys. osób.

Zagrożenia, które czyhają na ptaki

Ornitolodzy będą też popularyzowali wiedzę na temat zagrożeń, które czyhają na ptaki wyruszające w długą podróż, liczącą nieraz tysiące kilometrów. W ostatnich miesiącach głośno było m.in. o rzadkim rybołowie (ptaku drapieżnym spokrewnionym z orłami) z nielicznej populacji śródziemnomorskiej, którego zastrzelono na Malcie. Podobny los spotkał również węgierskiego bociana, którego wędrówkę śledzono dzięki założonemu wcześniej nadajnikowi satelitarnemu. Ptak został najpierw osadzony w egipskim areszcie (pod zarzutem szpiegostwa), a w kilka dni po wypuszczeniu zastrzelono go w dolinie Nilu. W samym tylko Egipcie każdego roku ginie kilkadziesiąt milionów ptaków wędrownych, chwytanych w sieci i sprzedawanych na lokalnych targowiskach.

- Oprócz bezpośrednich prześladowań ze strony ludzi, ptakom zagraża też stopniowa utrata miejsc odpoczynku i żerowania, wynikająca z działalności człowieka i procesów związanych z nią w sposób pośredni, np. pustynnieniem coraz większych obszarów w Afryce. To tak, jakby przy autostradzie ktoś sukcesywnie likwidował stacje benzynowe - tłumaczy Marczewski.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(evak)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Jeka 2013-10-01 (16:18) 5 lat 2 miesiące 15 dni 7 godzin i 41 minut temu

co wy wiecie? Nic.Ja wam powiem jaka będzie pogoda. A więc: Pażdziernik będzie umiarkowanie ciepły z małą ilością opadów.Listopad ciepły ale mokry w całym kraju.Około 3 Grudnia zacznie się ochłodzenie,w dzień około -3 a w nocy - 10 i sucho .Tak będzie do 27 Grudnia.Od 28 Grudnia zacznie sypać śnieg.W ciągu 4 dni spadnie 60 cm.śniegu.Od 1 Stycznia temperatura spadnie do około -30,-35 stopni i tak będzie przez 3 tyg.Po 21 Stycznia mr óz około - 10 ale będą zawieje i zamiecie.Spadnie wtedy następne 50 cm śniegu.Luty umiarkowanie ciepły bez opadów.Od 8 Marca zaczną się roztopy w dzień +10 w nocy +2 i wszystko popłynie w ciągu tygodnia.Muszę jednak sprostować: to prognoza pogody z Pażdziernika 1978 r.Wszystko na to wskazuje że w tym roku sytuacja meteorologiczna powtórzy się.

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss