Cztery ofiary nawałnic, prawie 12 tys. interwencji strażaków

IAR | aktualizacja 2016-06-18 (06:30) 2 lata 10 miesięcy 5 dni 9 godzin i 52 minuty temu | 3 opinie
 
• Wskutek piątkowych nawałnic, straż pożarna interweniowała 11 633 razy
• Nad wieloma regionami Polski przeszły wichury oraz intensywny deszcz, a miejscami nawet grad
• Zginęły 4 osoby, a rannych zostało 28, w tym 5 strażaków


- Prędkość wiatru dochodziła do 100 kilometrów na godzinę. Największe straty zanotowano w województwach: mazowieckim, śląskim oraz warmińsko-mazurskim - poinformował rzecznik straży pożarnej Paweł Frątczak.

W województwie mazowieckim straż pożarna interweniowała ponad 3200 razy. Połamane zostały tysiące drzew, które tarasowały ulice oraz szlaki kolejowe. Wiatr zrywał dachy, uszkodzone zostały reklamy oraz elementy konstrukcyjne budynków, zalane piwnice. Łącznie uszkodzonych zostało 766 budynków, w tym ponad 400 mieszkalnych.

W Zgierzu, gdzie na samochód dostawczy spadło drzewo, jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. W Niechłonienie wiatr przewrócił ścianę budynku gospodarczego na mężczyznę, który poniósł śmierć. W miejscowości Załuski zginął operator żurawia budowlanego.

Wczoraj łącznie interweniowało 48 600 jednostek straży pożarnej państwowej i ochotniczej. Cały czas wpływają kolejne zgłoszenia.

Cztery ofiary nawałnic

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o 4 ofiarach. Dwie zginęły w województwie warmińsko-mazurskim, jedna w łódzkim, a jedna - na Mazowszu.

W Elblągu wezbrany nurt rzeki porwał przechodzącą przez kładkę kobietę. W Zgierzu powalone przez wiatr drzewo spadło na samochód osobowy. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ciężko ranne. W Niechłoninie w wyniku burzy zawaliła się ściana na budowie budynku gospodarczego, zabijając jedną osobę. W Załuskach zginął zaś mężczyzna - po tym, jak przygniotła go przewrócona przez wiatr ściana przechowalni owoców.

Są też osoby poszkodowane. W Chorzowie w województwie śląskim konar spadł na auto, raniąc jedną osobę. Do podobnego wypadku doszło w miejscowości Nowe Bystre w województwie małopolskim, gdzie ciężko ranna została 2-letnia dziewczynka. Burze uszkodziły wiele budynków, m.in. w Chełmie Śląskim, gdzie zawalił się dach jednego z domów. W Nowogrodźcu w województwie dolnośląskim z powodu ulew wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Burzowy front uformował się nad Śląskiem, a potem przesunął się nad Wielkopolskę, Łódzkie, Mazowsze, Warmię i Mazury i Podlasie. Nawałnice przyniosły obfite opady deszczu, silne porywy wiatru i gradobicia. Obecnie burze opuszczają już terytorium naszego kraju.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sobota burzowa będzie głównie w zachodniej części kraju. W niedzielę pogodnie powinno być już w całej Polsce.

(ah)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 0%
nie 1 100%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~zbygniew 2016-06-18 (08:00) 2 lata 10 miesięcy 5 dni 8 godzin i 23 minuty temu

zapowiadali upaly. a tu masz. ciekawe w niemczech jak powiedza ze o 11.30 bedzie padac to pada! a mowia to 2 dni na przud. czy wy z istytutu metereologi kozystacie z wrozek? jak dotad wasze prognozy nigdy sie nie potwierdzily! instytut na fali dobrych zmian . haaa KARA BOZA ZA GLOSAMI ODDANYMI NA PIS

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~dizel1 2016-06-18 (07:36) 2 lata 10 miesięcy 5 dni 8 godzin i 47 minut temu

16 godzin po i nadal brak prądu a 991 nie odpowiada mają w d..... Ciemnogród w centrum kraju.

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss