Brak tlenu zabija rafy koralowe

PAP | dodane 2017-03-24 (11:20) 2 lata 29 dni 16 godzin i 57 minut temu
 
Nie tylko rosnące temperatury i zakwaszenie wód oceanicznych, ale również tzw. martwe strefy przyczyniają się do wymierania raf koralowych na całym świecie. Tak twierdzą amerykańscy naukowcy po obserwacji ginących koralowców u wybrzeży Panamy.

Badacze z Instytutu Badań Tropikalnych Smithsona (USA) obserwowali proces obumierania rafy koralowej w zatoce Almirante w panamskim regionie Bocas del Toro. Odkryli, że był on spowodowany istnieniem tzw. martwej strefy - obszaru wód o zawartości tlenu zbyt niskiej, by mogły tam przeżyć organizmy oddychające tlenem - a nie przez coraz cieplejsze i bardziej zakwaszone wody w oceanie, co było do tej pory powszechnie przyjętą teorią.

Jak relacjonują naukowcy, pod koniec 2010 roku rafy koralowe w Almirante były w słabej kondycji: bielały i obumierały. Wszystko wskazywało na typowe, zbadane już zjawisko blaknięcia koralowców wskutek ocieplania się oceanu. Badacze zaczęli się jednak zastanawiać, czy wyższa temperatura to jedyna przyczyna tak złego stanu podwodnej przyrody. Obserwowali grube warstwy osadu z mikroorganizmów oraz martwe odwłoki krabów, gąbek i jeżowców porozrzucane na dnie oceanu. Do tego na pewnej głębokości wyraźnie widoczna była granica, powyżej której rafy wyglądały normalnie, a wszystko położone niżej obumierało.

Po dokładnych badaniach jakości wody okazało się, że wody na większej głębokości cechują się skrajnie niskim poziomem tlenu, natomiast w tych płytszych poziom tlenu był nadal normalny. Wniosek mógł być jeden: głębiej znajdowała się tzw. martwa strefa. Zdaniem badaczy, liczba odkrytych martwych stref wód w tropikach jest nawet dziesięciokrotnie zaniżona. Wiele z nich przeoczono, bo po prostu nikt ich nie szukał.
- Na mapie świata widać dziesięć razy więcej stref martwych wód w strefie klimatu umiarkowanego niż w tropikach, ale większość badaczy pracuje na uniwersytetach w Stanach lub w Europie i stąd częściej badają tereny bliższe im geograficznie - uważają naukowcy.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss