następne
1 / 10

Zanieczyszczenia powietrza mogą wzmacniać chmury burzowe

dodane 2016-06-17 (21:05) 2 lata 10 miesięcy 4 dni 3 godziny i 34 minuty temu | 26 opinii
Tajemnicze aerozolenastępne

Tajemnicze aerozole

W piątek przez Polskę przetoczyła się fala gwałtownych burz. Czy to możliwe, że - przynajmniej częściowo - sami odpowiadamy za to, co się wydarzyło? Według najnowszych badań naukowców z University of Texas w Austin to bardzo prawdopodobne.

Badacze dowodzą, że obfitość cząstek aerozolu w atmosferze może zwiększyć długość życia dużych chmur burzowych poprzez opóźnianie opadów. To powoduje, że chmury rosną, żyją dłużej i produkują bardziej ekstremalne burze, gdy deszcz wreszcie zacznie padać.

Czym są aerozole? To mikroskopijne krople albo stałe cząstki pochodzenia naturalnego lub produkowane przez człowieka, które stają się "zarodkami" chmur.

- Chmura składa się właściwie z cząstek wody i aerozoli. To jak komórki. Aerozol jest jądrem, a woda jest cytoplazmą - opowiada główny autor badania Sudip Chakraborty. - Im więcej masz cząsteczek aerozoli, tym więcej komórek otrzymasz. A jeśli masz więcej wody, będziesz miał więcej deszczu.

Źródło: phys.org, oprac.: wb

oceń
tak 17 89.47%
nie 2 10.53%
Zdjęcia i filmy

Opinie (26)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
1
~Bądź mądry przed szkodą. 2016-06-19 (13:49) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 10 godzin i 50 minut temu

Na burze i nawałnice dla wierzących bardzo skuteczny egzorcyzm św. Antoniego, przyy każdym krzyżyku czynić ręką znak Krzyża Świętego; "Jezus Chrystus Król Chwały przyszedł w Pokoju. + Bóg stał się człowiekiem+ i Słowo stało się ciałem. + Chrystus narodził się z Dziewicy.+ Chrystus cierpiał. + Chrystus został ukrzyżowany.+ Chrystus umarł. + Chrystus powstał z martwych. + Chrystus wstąpił do Nieba. + Chrystus zwycięża.+ Chrystus króluje. + Chrystus rządzi. + Niechaj Chrystus ochroni nas przed wszelkimi burzami i błyskawicami. + Chrystus przeszedł przez ich środek w Pokoju, + i Słowo stało się Ciałem. + Chrystus jest z nami razem z Maryją. + Uciekajcie wy, wrogie duchy, ponieważ Lew z pokolenia Judy, z rodu Dawida zwyciężył. + Święty Boże!+ Święty mocny!+ Święty i Nieśmiertelny! + Zmiłuj się nad nami. Amen!" W XIII wieku Pielgrzymujący Kapłan odwiedził anonimowo zakon i kościół niedaleko Lizbony w Portugalii. Kościół ten był niszczony nieomalże każdego roku przez burze, powodujące poważne zniszczenia zabudowań oraz śmierć pośród ludzi. Pielgrzymujący Kapłan zostawił u furtiana zakonu spisaną kopię tej modlitwy i zniknął. Została ona przechowana i stosowana przez mnichów i od tego czasu burze nie czyniły żadnej szkody ani zakonnikom ani zabudowaniom. W następstwie tego papież Innocenty III (1198- 1216) nakazał opublikowanie tej modlitwy. Nasza Pani z Emmitsburga 15 stycznia 2005 podzieliła się z Gianną Sullivan informacją, że tym tajemniczym pielgrzymem – Kapłanem był Św. Antoni z Padwy. Zaleciła Ona również stosowanie tej modlitwy w naszych czasach. Modlitwę tę należy odmawiać z mocą! nie tylko w czasie burz ale też w czasie innych zaburzeń w przyrodzie.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

8
0
~obserwator 2016-06-19 (10:09) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 14 godzin i 30 minut temu

Trzeba spojrzeć na smugi po samolotach odrzutowych.Nie ważne czy to smugi kondensacyjne czy coś innego jak uważa coraz więcej ludzi na świecie.To tworzy ogromne obszary zanieczyszczone aerozolami.Zobaczcie jak pogoda się psuje przez te smugi.Z pasów po przelocie samolotu robi się mleko na niebie.Słońce ledwo grzeje przez zamglone niebo.Dlaczego ten problem jest cały czas wyciszany?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~klkl 2016-06-19 (18:12) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 6 godzin i 27 minut temu

wojsko już prowadziło eksperymenty z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi polegającymi na zasiewaniu chmur patrz: angielski projekt cumulus

odpowiedz

1
0
~Koniec czasów 2016-06-19 (17:30) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 7 godzin i 9 minut temu

A wielki strach padł na tych, co ich oglądali. ... Twym, prorokom i świętym, i tym, co się boją Twojego imienia, małym i wielkim, i aby zniszczyć tych, którzy niszczą ziemię”...

odpowiedz

1
1
~Niestety 2016-06-19 (16:21) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 8 godzin i 18 minut temu

Od dłuższego czasu naukowcy podejrzewali, że emitowane do atmosfery aerozole mogą mieć znacznie większy wpływ na ziemski klimat niż się to dotychczas przedstawiało. Mowa nie tylko o emisjach przemysłowych, ale też o aerozolach dostarczanych przez transport lotniczy i morski. Tematykę tą kiedyś podejmowała agencja kosmiczna NASA, która już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zwracała uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa płynące ze strony coraz gęściej pojawiających się smug kondensacyjnych dających podstawę powstawaniu chmur.Porównano wyniki i jasne okazało się, że antropogeniczne aerozole mają wpływ na tworzenie się chmur i średniej wielkości cyklonów, które są związane z występowaniem burz w rejonie Oceanu Spokojnego. Model, który został stworzony zakładał istnienie przynajmniej sześciu rodzajów zanieczyszczeń w aerozolu, a także oceniał ich wpływ na tworzenie się chmur, opadów i w ogóle pogody. Okazało się, że najbardziej szkodliwe są aerozole siarczanowe, czyli na przykład te powstające w wyniku erupcji wulkanicznych, albo emisji przemysłowych. Nie tylko samoloty trują powietrze,a le również statki na oceanach!

odpowiedz

1
0
~Papaja 2016-06-19 (16:13) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 8 godzin i 26 minut temu

„Dopóki nie staną się świadomi to nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, to nie staną się świadomi.” – George Orwell (1984)

odpowiedz

5
0
~Ivonne123 2016-06-19 (13:22) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 11 godzin i 17 minut temu

Tylko małe sekrety muszą być strzeżone. Pozdrawiam rozumnych.

odpowiedz

2
1
~Iwona 2016-06-19 (12:56) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Wszyscy widzą, co się dzieje, niewielka liczba osób chce uświadomić sobie powagę sytuacji, reszta wypiera to ze świadomości. Ostatnio odnalazłam tłumaczenia, czym są granatowe, czerwone i inne kolorowe mazepy na niebie. Ślepi i głusi na prawdę uważają, że są to pozostałości po chmurach burzowych, rozumiecie? Taką odpowiedź otrzymałam od osób pasjonujących się zjawiskami atmosferycznymi na jednym z forów. Ale ja to widzę na niebie praktycznie codziennie, niezależnie od panującej aury. Od kiedy to chmury mają właściwości fluorescencyjne? I od kiedy rozbijają się w pasy. Dlaczego w dzień podświetlone słońcem tworzą tęczę i osuwają się ku ziemi zamiast odpłynąć, dlaczego pozbawione są przestrzeni, często przypominając dym? Ignorancja i bierność większości populacji jest przerażająca. Tylko siąść i płakać...

odpowiedz

4
1
~rolnik 2016-06-19 (11:19) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 13 godzin i 20 minut temu

Nie miałem naładowanej kamery ale kiedyś razem z sąsiadem zza płotu widzieliśmy jeden duży samolot, za którym była ta długa smuga a za chwilę do tego samolotu doleciał inny, z którego smuga zaraz ginęła . Leciał przez chwilę obok tego drugiego i po chwili odleciał. Tak więc jedna to była smuga kondensacyjna a ta druga to owe g. rozpylane przez nieujawnione medialnie samoloty.

odpowiedz

7
0
~jodek srebra 2016-06-19 (09:27) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 15 godzin i 12 minut temu

Władze Teksasu otwarcie mówią że od 1997 rozpylają jodek srebra nad swoim niebem w celu zwielokrotnienia ilości opadów i zwiększenia wielkości płodów rolnych. Metoda jest skuteczna a Inżynieria Środowiska jest taką samą dziedziną nauki jak ochrona środowiska albo urbanistyka. Do Polskich mediów niestety większość nowinek naukowych już nie dociera.

odpowiedz

POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss