W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni i pośpimy krócej

PAP | dodane 2016-03-26 (06:30) 1 rok 6 miesięcy 21 dni 6 godzin i 55 minut temu | 47 opinii
 
• W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni
• To oznacza, że w wielkanocną niedzielę pośpimy o godzinę krócej


27 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października.

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. W 2016 roku do czasu zimowego wrócimy więc 30 października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodzą, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zdaniem naukowców utracona w trakcie weekendu godzina snu może zwiększyć liczbę wypadków w poniedziałek po zmianie czasu. W tym roku będzie to akurat lany poniedziałek, więc z jednej strony niedobór snu będzie można nieco nadrobić. Z drugiej strony osoby, które planują tego dnia dłuższą podróż samochodem, powinny szczególnie uważać na drodze. "Zaburzenia snu mają ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka, niestety wciąż tego nie doceniamy. Sen jest bardzo istotnym elementem naszego życia, nie chodzi tu wyłącznie o ilość snu, ale również o jego jakość. Efekty zmiany czasu i odebrania godziny snu mogą mieć wpływ na cały następny tydzień" - zauważa dyrektor ds. medycznych Sleep and Fatigue Institute w Toronto, dr Adam Moscovitch.

Z badań specjalistów University of Alabama w Birmingham (USA) wynika, że przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu może o 10 proc. zwiększać ryzyko zawału serca. Główny autor badań, kardiolog prof. Martin Young twierdzi, że odwrotne działanie wykazuje cofnięcia wskazówek o jedną godzinę jesienią - wtedy ryzyko zawału spada o 10 proc. "Nie wiadomo, jaki jest tego mechanizm, powstało na ten temat kilka teorii" - przyznaje prof. Young. Jego zdaniem zmiana czasu powoduje zakłócenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co wiosną nasz organizm mocniej odczuwa.

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Turku wykazali, że przestawienie zegara o godzinę do przodu i zakłócenie rytmu dobowego zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu, jednak tylko tymczasowo. Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane zbierane przez 10 lat, dotyczące częstości występowania udaru wśród mieszkańców Finlandii. Porównali średnią liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru w ciągu tygodnia po zmianie czasu na letni z liczbą przypadków udaru w ciągu dwóch tygodni poprzedzających i trzech tygodni następujących po tym wydarzeniu.

Okazało się, że ogólna częstość występowania udaru niedokrwiennego była o 8 proc. wyższa w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na letni. Natomiast po kolejnych dwóch dniach nie zauważono już żadnej różnicy. Odkryto także, że osoby z chorobą nowotworową były o 25 proc. bardziej narażone na udar bezpośrednio po przejściu na czas letni, niż w jakimkolwiek innym okresie w ciągu roku. Ryzyko było również zauważalnie wyższe w przypadku osób powyżej 65. roku życia - u nich prawdopodobieństwo wystąpienia udaru tuż po przesunięciu zegarów na czas letni było wyższe o 20 proc. niż w pozostałych tygodniach.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne".

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja.

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie. Czas z zimowego na letni zmienia się też w regionach obejmujących największe miasta Australii. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła z kolei większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

(ah)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 2 10.53%
nie 17 89.47%

Opinie (47)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~gracja 2016-03-29 (16:01) 1 rok 6 miesięcy 17 dni 21 godzin i 24 minuty temu

nic gorszego nie może być jak ta zmiana czasu. Lewie się organizm przyzwyczai ,to znów zmiana.Szkoda ,ze tylko bierzemy przykład z niekorzystnych dla nas rzeczy .

odpowiedz

2
1
~baner 2016-03-27 (23:55) 1 rok 6 miesięcy 19 dni 13 godzin i 30 minut temu

Jak wszystko co mądre czas letni wymyślono dawno temu w USA;) Niemcy podchwycili pomysł i w Polsce pod ich okupacją tak było. W PRL podtrzymano i do dziś to trwa. A może to mądre, tylko nie powinno się tego robić w Święta moim zdaniem. Smacznego jajeczka wszystkim.

odpowiedz

3
4
~Boje sie zmiany czasu 2016-03-26 (19:15) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 18 godzin i 10 minut temu

Obawiam się tej zmiany czasu. Gdy dziś w nocy czuwałam nad siostrą to lekko przysypiałam, aż wstyd się przyznać. Opiekuję się już 8 dni siostrą odką przyjechałam tu zaproszona przez nią. Moja siostra jest ciężko chora na gruźlicę. Dopóki nie wydobrzeje będę sią nią opiekować. Tak jak kiedyś ona mną się opiekowała. Jako 19 - letnia dziewczynka zachorowałam na gruźlicę. Siostra codziennie pielęgnowała mnie, zmieniała rajstopy, podawała posiłki, nierzadko sprzątała wymioty i wydzieliny pochwy. Wtedy myślałam że tak już będzie zawsze, że zawsze będziemy razem. Śmierć naszych rodziców przybliżyła nas emocjonalnie do siebie. Mama zmarła na gruźlicę, a tata spadł z mostu. Bardzo wtedy cierpiałam. Siostra zakradała się wtedy do mojego łóżka i przutulała mnie. ''Może zjesz jajecznicę ?''- spytała troskliwie wchodząc w czerwcowy poranek do mnie pod pierzynę. Gdy odmówiłam siostra szantażowała ,że nie wypuści psa zamkniętego w piwnicy. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

19
2
~Mieszkaniec 2016-03-26 (22:03) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Jeśli o mnie chodzi, to lepiej, aby cały rok obowiązywał czas letni. Dla osób pracujących najważniejsze jest popołudnie i wtedy powinno być jak najdłużej widno. Zatem czas letni przez cały rok.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
0
~krzysztof63 2016-03-27 (05:26) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 7 godzin i 59 minut temu

Zmiana czasu to kolejny przykład na to ,że "władza" może robić co chce i nie musi liczyć się z tzw ludem..Sztucznie utrzymuje się obowiązek z którego nikt poza koncernami energetycznymi nie ma korzyści..Nikogo nie obchodzi,że trzeba teraz zrywać małe dzieci godzinę wcześniej ,że dezorganizuje ta zmiana wszelkie rozkłady jazdy - ważne jest jedynie by mafia energetyczna otrzymała kolejna porcję mamony...

odpowiedz

6
0
~Powtarzam 2016-03-27 (03:49) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 9 godzin i 36 minut temu

żadne oszczędności - same straty !!!! Straty i wybijanie z naturalnego rytmu człowieka !!! Zmiana czasu to jest jeden z czynników do łatwiejszego sterowania społecznością !!! CHODZI O STEROWANIE LUDEM !!!

odpowiedz

5
0
~Krystian 2016-03-27 (03:44) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 9 godzin i 41 minut temu

Należy bezwzględnie zaprzestać tego IDIOTYCZNEGO zmieniania czasu! Totalna paranoja, która niczego nie oszczędza, a przy okazji wpędza ludzi do grobu. Na cholerę to komu???????????????

odpowiedz

0
0
~dumka 2016-03-26 (23:57) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 13 godzin i 28 minut temu

Kto spi nie grzeszy,kto spac nie moze w nocy dusze otworzy i zale wybebeszy

odpowiedz

5
0
~ico 2016-03-26 (23:06) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 14 godzin i 19 minut temu

Najlepiej przesunąć czas w zegarku tak około 22:00 na 23:00 w sobotę lub przed położeniem się spać. Nie odczuwa się wtedy takiego "szoku" czasowego. Winą takich amonali niestety jest nasze uzależnienie od spoglądania na zegarek i podświadoma , odruchowa analiza godziny.

odpowiedz

6
2
~ryp 2016-03-26 (22:48) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 14 godzin i 37 minut temu

ja poprzesuwałam o piątej a o drugiej to śpie, ale co za debil wymyślił coś takiego a teraz nikt nie może zmienić

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss