Tak Niemcy walczą o czyste powietrze w miastach

PAP | dodane 2017-09-04 (18:50) 16 dni 14 godzin i 10 minut temu | 4 opinie
 
Kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała prezydentom niemieckich miast, w których zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie, dodatkowe środki w wysokości pół miliarda euro na działania ograniczające skutki emisji spalin z silników Diesla.

- Pieniądze będą od zaraz do dyspozycji - zapowiedziała Merkel na spotkaniu w Berlinie. Z jej inicjatywy zainteresowane ministerstwa, władze krajów związkowych i przedstawiciele samorządów utworzą biuro koordynujące realizację projektów służących ograniczeniu zawartości tlenków azotu w powietrzu.

Z funduszu, który ma teraz dysponować kwotą 1 mld euro, ma być wspierana rozbudowa infrastruktury dla samochodów elektrycznych. Część środków zostanie przeznaczona na zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego jako alternatywy dla prywatnych samochodów.

Zanieczyszczenie powietrza w wielu niemieckich miastach znacznie przekracza dopuszczone przez UE normy. W tej sytuacji niemieckie sądy mogą orzec zakaz wjazdu do miast o wysokim stężeniu tlenków azotu w powietrzu samochodów z silnikiem Diesla.

Pod koniec lipca sąd administracyjny w Stuttgarcie orzekł, że zdrowie mieszkańców jest ważniejsze od interesów kierowców samochodów. Sędziowie uznali wbrew władzom Stuttgartu, że wprowadzenie zakazu wjazdu do miasta samochodów z silnikiem Diesla jest dopuszczalne.

Merkel powiedziała po spotkaniu, że wszyscy jego uczestnicy byli zgodni co do tego, że należy uniknąć za wszelką cenę drastycznych decyzji skierowanych przeciwko poszczególnym kategoriom pojazdów. - Czas ucieka, jesteśmy zgodni, że konieczny jest wielki wysiłek - zaznaczyła szefowa rządu.

Na początku sierpnia władze Niemiec oraz niemieckie koncerny motoryzacyjne zapowiedziały utworzenie funduszu w wysokości 500 mln euro na działania mające ograniczyć emisję spalin przez samochody z silnikiem Diesla. Producenci aut zobowiązali się ponadto do modernizacji na własny koszt oprogramowania silników w 5,3 mln pojazdów.

Opr. Adam Hrynkiewicz

(ah)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~Emeryt 2017-09-05 (14:40) 15 dni 18 godzin i 20 minut temu

Przyjechałem z Monachium do Wałbrzycha ! Z miasta najbardziej zielonego i czystego do miasta brudnego i szarego . Coś zaczyna się remontowac ale to kropla do potrzeb . Miasto w dolinie /wąwozie / i jedyna droga tranzytowa np. Ul Wrocławska z niedokonczonym remontem ! Optycznie dziur nie jest wiele ale asfalt w okolicach przejść dla pieszych zrolowany /tarka/ . Samochody typu Alba i podobne rano robią pobudke o 5 lub wczesniej ,chałas taki że pobudka zapewniona na 100%... W starych kamienicach klatki schodowe to tragedia . A przede wszystkim czystość klatek schodowych ,młodzi nie mają chęci bo to nie jego ? He He ale mieszka i to jego psi obowiązek...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~jola 2017-09-06 (07:56) 15 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

A co z oparami z ładowania akumulatorów i ich utylizacją ? Czy to aby na pewno będzie takie ekologiczne i co na to specjaliści ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss