Śmiertelne zagrożenie dla milionów mieszkańców Azji Południowej

PAP,WP | dodane 2017-08-04 (09:09) 3 miesiące 17 dni 1 godzinę i 49 minut temu
 
Azję Południową zamieszkuje jedna piąta populacji świata. Związane z globalnym ociepleniem wysokie temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla milionów mieszkańców tej części świata.

Jeśli nie zostanie zmniejszona emisja dwutlenku węgla, do roku 2100 na większości obszaru Indii, Pakistanu i Bangladeszu będą występowały temperatury zbliżone do granicznych dla ludzkich możliwości przetrwania - alarmują naukowcy na łamach pisma "Science Advances". Jak wskazują badania, odsetek ludności narażonej na niebezpieczne, wilgotne fale upałów może osiągnąć 30 procent.

Większość oficjalnych stacji meteorologicznych na świecie mierzy temperaturę za pomocą dwóch termometrów. Pierwszy, suchy instrument rejestruje temperaturę powietrza. Drugi - którego zbiorniczek z rtęcią owinięty jest wilgotną szmatką chłodzony przez parująca z niego wodę - pokazuje zwykle niższa temperaturę. Na podstawie różnicy tych temperatur można ze specjalnych tablic (tablice psychrometryczne) odczytać wilgotność powietrza. Gdy są równe, wilgotność osiąga 100 proc.

Podczas gdy normalna temperatura wnętrza ludzkiego ciała wynosi 37 stopni Celsjusza, nasza skóra zazwyczaj ma temperaturę 35 stopni. Ta różnica temperatur pozwala nam rozpraszać własne ciepło metaboliczne poprzez pocenie się. Jeśli jednak "mokra" temperatura naszego otoczenia osiągnie 35 stopni Celsjusza lub więcej, zdolność organizmu do utraty ciepła gwałtownie spada. W takich warunkach nawet najbardziej zdrowi i sprawni ludzie umierają po sześciu godzinach.

Choć to "mokra" temperatura wynosząca 35 stopni Celsjusza jest uważana za górną granicę przeżywalności człowieka, to już "mokre" 31 stopni jest uważane za bardzo niebezpieczne dla większości ludzi. Odnotowane na Ziemi "mokre" temperatury rzadko przekraczały 31 stopni Celsjusza. Jednak w roku 2015 w Iranie meteorolodzy zaobserwowali wilgotne temperatury bardzo bliskie 35 stopniom Celsjusza. Tego samego lata śmiertelna fala upałów zabiła 3500 osób w Indiach i Pakistanie.

Znajomość potencjalnie śmiercionośnego wpływu wysokiej temperatury na ludzi jest kluczem do zrozumienia nowego badania. Eun-Soon Im z Hong Kong University of Science and Technology, Jeremy Pal z Loyola Marymount University w Los Angeles oraz Elfatih Eltahir z Massachusetts Institute of Technology (MIT) posłużyli się dokładnym modelem klimatu, który porównali z wynikami obserwacji. Przewidywali "wilgotne" temperatury do końca tego stulecia przy użyciu dwóch różnych scenariuszy zmian klimatycznych.

Przy założeniu wysokiej emisji dwutlenku węgla próg 35 stopni byłby przekroczony dla większości obszaru Południowej Azji - w tym w dolinie rzeki Ganges, na północnym wschodzie Indii, w Bangladeszu, na wschodnim wybrzeżu Chin, północy Sri Lanki oraz dolinie Indusu w Pakistanie.

Zdaniem naukowców około 30 proc. tamtejszej populacji żyłoby w klimacie charakteryzującym się medianą maksymalnej rocznej „mokrej” temperatury 31 stopni Celsjusza lub więcej. Na razie liczba osób stojących w obliczu tego poziomu zagrożenia jest bliska zeru.

- Doliny rzek Indus i Ganges to miejsca, gdzie jest woda, gdzie uprawia się ziemię i gdzie gwałtownie zwiększa się populacja - powiedział BBC prof. Elfatih Eltahir z MIT. - Nasza mapa pokazuje, gdzie występują skrajne temperatury. Najbardziej zagrożone jest miejsce, w którym ludzie są stosunkowo ubodzy, zajmują się głównie rolnictwem i jest ich dużo.

Jeśli wzrost temperatur na świecie utrzyma się na poziomie do dwóch stopni, mniej więcej zgodnie z porozumieniem paryskim w sprawie klimatu, odsetek ludności narażonej na wilgotną temperaturę powyżej 31 stopni Celsjusza spada do 2 proc.

Przewiduje się, że fale upałów do i powyżej 31 "wilgotnych" stopni Celsjusza staną się częstsze, jeśli nie zostaną podjęte istotne działania w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W większości miejsc fale upałów, obecnie zdarzające się co 25 lat, będą występowały co roku. Jeśli zostaną wprowadzone ograniczenia uzgodnione w Paryżu, owe fale upałów będą prawdopodobnie następować co dwa lata.

- Albo my - cały świat - zdecydujemy się znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla, albo napotkamy bardzo niebezpieczny scenariusz w jednym z najbardziej zaludnionych regionów świata, o głębokiej historii i kulturze, a także o długiej historii niestabilności politycznej - skomentował niebiorący udziału w badaniach prof. Matthew Huber z Purdue University (USA).

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss