Rekordy pogody w kwietniu

WP.PL | dodane 2013-04-12 (01:21) 1 rok 8 miesięcy 7 dni 17 godzin i 4 minuty temu
 
Ponad 30 stopni w kwietniu? Możliwe, choć rzadkie, ale w ostatnim roku tak właśnie było w sporej części Polski w ostatnich dniach tego miesiąca. Możliwe jest jednak także rozwiązanie zgoła przeciwne - a więc silne mrozy. Kwiecień to bowiem miesiąc, w którym amplituda temperatur jest imponująco ogromna.

Jakie są zatem rekordy tego miesiąca? 23 kwietnia 1968 roku w Słubicach odnotowano 31 stopni ciepła. Wartość to imponująca, ale w 2012 roku byliśmy niezwykle bliscy pobicia tego rekordu, w kilku miastach miastach odnotowano równą "trzydziestkę". Niestety, w tym roku na tak wysokie wartości nie mamy raczej co liczyć, choć prognozy wskazują, że możliwe jest 27, może 28 stopni na zachodzie kraju w III dekadzie kwietnia.

Nie oznacza to oczywiście, że tak będzie. Jest to prognoza szacunkowa, a sytuacja meteorologiczna może się wręcz odwrócić. Blokadę północnoatlantycką mamy już jednak za sobą i tego rodzaju miłe warunki nie będą już sensacyjne, choć jeszcze niedawno, przed atakiem meksykańskiego cyklonu, który uwolnił nas z okowów zimy, wydawało się to mrzonką.

Pogoda w Polsce potrafi jednak pisać absolutnie niespodziewane scenariusze. Któż by się spodziewał, że marzec upłynie pod znakiem takiego zimowego kataklizmu, jaki przyszło nam przeżyć. Solidne mrozy w marcu są jednak całkiem częste, natomiast w kwietniu ich wystąpienie może uchodzić za makabryczną anomalię.

Tak właśnie było w Jeleniej Górze w "prima aprilis" 1977 roku. Wówczas słupki rtęci doczłapały się zaledwie do minus 14,5 stopnia. Jest to do dzisiaj niechlubny rekord Polski. Niechlubny, bo zimy wiosną nikt oglądać raczej nie chce, podobnie jak kanclerz Angeli Merkel w bikini.

Jak będzie tym razem? W 2013 roku kwiecień rozpoczął się bardzo negatywnie. Na początku miesiąca oglądaliśmy głównie wskazania temperatury bliskie zera. Dopiero 7 kwietnia zrobiło się nieco lepiej, a temperatury, mimo że niższe niż średnio wieloletnia, zaczęły w jakikolwiek sposób przypominać wiosnę. Właśnie wróciliśmy zatem z dalekiej podróży i teraz wypada mieć nadzieję, że reszta kwietnia bliższa będzie rekordom dodatnim, niż ujemnym. Prognozy po raz pierwszy od kilku miesięcy, wreszcie są pozytywne.

Warto dodać, że średnia temperatura kwietnia w Polsce, to ok. 10 stopni w dzień na początku miesiąca, a 16 pod jego koniec. Oczywiście w północno-wschodniej części kraju te wartości są nieco niższe, a na południu minimalnie wyższe.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(rt)

Polub pogoda.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE

Bądź z nami na bieżąco

POGODA WEDŁUG TYPU:

Prognoza specjalna:

Rss