Rekordowa fala upałów w Indiach

PAP/WP | dodane 2017-04-18 (17:46) 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 36 minut temu | 1 opinia
 
Temperatury w północnych Indiach są rekordowo wysokie jak na tę porę roku. Termometry w miniony weekend pokazywały prawie 40 stopni Celsjusza. Według prognoz, w najbliższych dniach może być jeszcze cieplej. Zarówno mieszkańcy, jak i synoptycy obawiają się, że wczesna fala upałów to tylko preludium do kolejnych tygodni z rekordowo wysokimi temperaturami.

Fale upałów w Indiach zazwyczaj występują między kwietniem a czerwcem - jeszcze przed czasem, w którym występują deszczowe monsuny. W tym roku jednak wysokie temperatury pojawiły się wcześniej niż zwykle. W New Delhi miniony miesiąc odnotowano jako najcieplejszy marzec od siedmiu lat. W kilku miejscach w zachodnim stanie Gujarat zarejestrowano najwyższą wartość temperatury, jaką kiedykolwiek odczytano w kwietniu.13 kwietnia było ponad 45 stopni Celsjusza.

Wcześniejsze fale ciepła to efekt zmian w kierunkach wiatrów: wieje on z kierunków południowych i zachodnich, czyli znad suchych obszarów. To właśnie sprawia, że powietrze szybko się nagrzewa. To, jak długo potrwa fala upałów zależy od tego, kiedy monsun przyniesie letnie deszcze.

Według meteorologów najgorsze dopiero nadejdzie. W maju temperatura może przekroczyć 45 stopni Celsjusza i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy ponieśli poważny uszczerbek na zdrowiu podczas pamiętnej fali upałów sprzed dwóch lat. Rekordowo wysokie temperatury dochodzące do 48 stopni zabiły około 2,5 tyś. osób.

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~POLSKA 2017-06-22 (15:51) 3 miesiące 24 dni 21 godzin i 31 minut temu

POLICJA MORDUJE SOBIE LUDZI W POLSCE BEZKARNIE---PAMIĘTAMY TO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss