Papież skraca wizytę w Tacloban przez burzę tropikalną. Tragiczna śmierć wolontariuszki

PAP, WP.PL | aktualizacja 2015-01-17 (12:59) 2 lata 8 miesięcy 3 dni 19 godzin i 58 minut temu | 159 opinii
 
Papież Franciszek zaskoczył wiernych ogłaszając skrócenie wizyty w Tacloban
Papież Franciszek kilka godzin wcześniej niż planowano powrócił do stolicy Filipin Manili z portowego miasta Tacloban, zniszczonego przez tajfun w listopadzie 2013 roku. Musiał skrócić tam pobyt z powodu nadciągającej burzy tropikalnej. Media informują o śmierci wolontariuszki, która zginęła uderzona fragmentem rusztowania.

Jak podaje serwis Philippine-press.com, na jedną z wolontariuszek przygotowujących papieską wizytę spadła z powodu silnego wiatru część rusztowania używanego podczas mszy. Nie jasne, kiedy do tego doszło - w trakcie czy po mszy. Wolontariuszka zmarła w drodze do szpitala.

Rano w bardzo złych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze i deszczu, papież odprawił mszę na lotnisku w Tacloban, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy osób.

Papież nie odczytał przygotowanej po angielsku homilii, lecz poprosił wiernych, by pozwolili mu mówić po hiszpańsku. Wygłosił rozważania na temat bólu i cierpienia oraz dramatu ludności Tacloban, gdzie w tajfunie zginęło około 8 tysięcy ludzi.

Franciszek ubrany w czasie mszy w przezroczystą żółtą pelerynę przeciwdeszczową powiedział: - Kiedy z Rzymu oglądałem tę katastrofę, poczułem, że muszę tutaj być. Właśnie wtedy postanowiłem, że muszę tutaj przyjechać. Przyjechałem, żeby być z wami - podkreślił.

- Możecie powiedzieć: ojcze, jestem zawiedziony, bo straciłem mój dom, rodzinę, dobytek. To prawda i jeśli tak powiecie, to ja uszanuję te uczucia - dodał wśród płaczu wiernych. Przypomniał im, że Jezus na krzyżu nie zawodzi i jest zdolny płakać z cierpiącymi.

- Tylu z was straciło wszystko. Nie wiem, co wam powiedzieć. Bóg wie. Wielu z was utraciło część swych rodzin. Patrzę w milczeniu i towarzyszę wam z mym sercem w milczeniu - mówił Franciszek.

Zauważył, że wielu ludzi zadaje sobie pytanie, dlaczego to się stało. - Każdemu z was Pan odpowiada w sercu ze swego serca, z krzyża. Ja nie mam słów, które mógłbym wam powiedzieć - wyznał papież. Zachęcał wiernych, by patrzyli na ukrzyżowanego Chrystusa, który "może zrozumieć, bo zniósł wszystkie cierpienia".

W przygotowanym wcześniej, nieodczytanym przez papieża tekście homilii, były m.in. słowa: "Przynoszę wam miłość Ojca, modlitwy całego Kościoła, obietnicę, że nie jesteście zapomniani w chwili, gdy kontynuujecie odbudowę (...) Tutaj najsilniejsza burza kiedykolwiek w dziejach zarejestrowana na Ziemi została pokonana przez najsilniejszą moc we wszechświecie - miłość Boga". Tekst tej homilii rozdano uczestnikom mszy.

Zauważa się, że papież mimo pogarszających się warunków pogodowych starał się zrealizować program pobytu na terenach zniszczonych przez kataklizm 14 miesięcy temu. Odwiedził mały dom rodziny rybackiej, która ucierpiała w rezultacie najsilniejszego tajfunu w dziejach.

W pobliskiej miejscowości Palo w katedrze, gdzie miał wygłosić przemówienie podczas spotkania z duchowieństwem, nieoczekiwanie ogłosił, że musi skrócić pobyt i wracać do Manili z powodu pogarszających się warunków pogodowych i nadciągającej burzy tropikalnej. Nie krył rozczarowania z powodu konieczności skrócenia pobytu.

Na krótkim obiedzie Franciszek spotkał się z 30 ocalałymi z kataklizmu i krewnymi ofiar - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Dodał, że mimo iż spotkanie było krótkie, Franciszek zdążył porozmawiać z każdym po kolei.

Papież przejechał tylko koło ośrodka pomocy nazwanego jego imieniem, ale go nie odwiedził.

Watykański rzecznik wyjaśnił także dziennikarzom, że przygotowane wcześniej i niewygłoszone przez Franciszka przemówienia "należy uznać za ważne".

Nie wyklucza się, że w związku z wcześniejszym powrotem do Manili dojdzie do nieplanowanych wcześniej spotkań.

(ap, mp)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 56 78.87%
nie 15 21.13%

Opinie (159)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~tomi 2015-01-25 (15:43) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 17 godzin i 14 minut temu

cały czas nie rozumię jednego powoływania się na cierpienia Jezusa czy naprawdę nikt nikt nie zauważa różnicy miedzy cierpieniem Jezusa a zwykłego człowieka? Jezus chciał cierpieć i zginąć nie miał rodziny tak wybrał . Zwykły człowiek che żyć szczęśliwie i mieć rodzinę

odpowiedz

0
0
~POLKA 2015-01-22 (10:36) 2 lata 7 miesięcy 29 dni 22 godziny i 21 minut temu

RELIGIA CHRZEŚCIJAŃSKA TO KOLEJNA SEKTA JAK WIELE INNYCH !!!!!!!!!!!!! CIERP I ŻYJ JAK STRACIŁEŚ CAŁĄ RODZINĘ, A CHRYSTUS CI W SERCU ODPOWIE !!!!!!!!! KLER TO BANDA NIEROBÓW, OBŻARTUCHÓW I POPAPRAŃCÓW !!!!!!!!!!!!!!!! JUŻ DO KOŚCIOŁA NIE CHODZĘ I ŻADNA WRONA MNIE NIE NAMÓW !!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

21
9
~stary 2015-01-17 (08:37) 2 lata 8 miesięcy 4 dni i 20 minut temu

.....a jak tan Jego umiłowany nuncjusz.......Wesołowski........nikt Go nie krzywdzi przypadkiem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
8
~piotr 2015-01-17 (18:25) 2 lata 8 miesięcy 3 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Kiedy ludzie zrozumieją, że religia to opium dla ciemnych mas.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
1
~Ola'Bogaaa! 2015-01-20 (18:46) 2 lata 8 miesięcy 14 godzin i 11 minut temu

Gdy podczas jednego ze słynnych Kazań jeden z gapiów, by lepiej widzieć i słyszeć Pana wdrapał się na drzewo czy mur i spadłszy stamtąd zabił się - Chrystus go od ręki, z marszu z martwych wzbudził... A Franciszek co? Jakiś malowany namiestnik z niego skoro kompetencyj żadnych ni innych plenipotencyj od Szefa nie dostał...

odpowiedz

2
2
~nenia1 2015-01-20 (14:21) 2 lata 8 miesięcy 18 godzin i 36 minut temu

Gdyby ta sama wolontariusz była chora i odzyskała nagle zdrowie katolicy wołaliby: cud, cud, prawdziwe świadectwo, dowód działalności bożej!!! Gdy jednak wolontariuszka pomagająca przy wizycie papieża ginie nagle nabierają wody w usta.

odpowiedz

2
1
~cap kościelny 2015-01-20 (12:37) 2 lata 8 miesięcy 20 godzin i 20 minut temu

Namiestnik boga na Ziemi uciekł przed deszczem i huraganem? Zapewne Stwórca nie uznaje takich "namiestników" -samozwańców!!!

odpowiedz

2
3
~alejaja! 2015-01-19 (13:52) 2 lata 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 5 minut temu

nie umiał załatwić pogody z swym szefem z ponad chmur? a ta bidula co zginęła to proponuję zapisać na konto jego przyszłych cudów po jego śmierci!

odpowiedz

11
2
~oli 2015-01-17 (20:53) 2 lata 8 miesięcy 3 dni 12 godzin i 4 minuty temu

Polska płaci na przepasłe życie kleru 15 mld zł. Czas zerwać ten złodziejski konkordat.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~ani owca ani baran 2015-01-17 (22:24) 2 lata 8 miesięcy 3 dni 10 godzin i 33 minuty temu

On uciekł przed burzą a te ludziska zgromadzone specjalnie aby patrzeć na niego i słuchać!?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss