Ostrzeżenie: możliwa erupcja jednego z większych wulkanów w Europie

WP | dodane 2017-05-16 (17:20) 6 miesięcy 4 dni 17 godzin i 34 minuty temu
 
Naukowcy przypuszczają, że znajdujący się w południowych Włoszech wulkan Campi może być bliższy erupcji niż pierwotnie zakładano. Świadczą o tym najnowsze badania, które zostały opublikowane przez naukowców UCL i Obserwatorium Wezuwiusza w Neapolu.

Badania opublikowało czasopismo Nature Communications. Wulkan pozostaje niespokojny od 67 lat. Co 10-20 lat następują fazy aktywności, które mogą trwać nawet dwa lata powodując małe trzęsienia ziemi i podnoszenie gruntu. Obecnie stan kaldery (zagłębienie w szczytowej części wulkanu) wynosi ponad 3 metry, podczas gdy za punkt krytyczny uznawane jest ok. 5 metrów. Najnowsze badania pokazują, że prawdopodobnie wulkan tej kolejny raz przygotowuje się do wybuchu i ostrzegły władze regionu, by przygotowały się na taką ewentualność.

Naukowcy badają zachowania różnych wulkanów i na tej podstawie odnotowują pewne prawidłowości, jakie zachodzą w kolejnych etapach aktywności. Stwierdzili oni, że Wulkan Campi zamiast stracić - zatrzymał energię po ostatniej swojej aktywności. To właśnie zgromadzona w skorupie energia sprawia, że wulkan ten jest bardziej podatny na erupcję.
- Nie wiemy, czy rzeczywiście dojdzie do erupcji, ale Campi Flegrei postępuje zgodnie z trendem, jaki widzimy podczas testowania naszego modelu na innych wulkanach, w tym Rabaul w Papui Nowej Gwinei, El Hierro na Wyspach Kanaryjskich i Soufriere Hills na Montserrat na Karaibach - uważa Christopher Kilburn , Dyrektor Centrum Zagrożenia UCL.

Ostatnia aktywność tego wulkanu, notowana w latach 1970 i 1983, spowodowała ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi z portu w Pozzuoli. W przypadku potężnego wybuchu, jakiego spodziewają się naukowcy, wulkan ten mógłby stać się zagrożeniem bezpośrednim dla 360 tys. ludzi żyjących w jego pobliżu, a także dla położonego nieopodal Neapolu, w którym mieszka około miliona Włochów. Duża erupcja nie pozostanie zatem obojętna dla całego kontynentu europejskiego, a zanieczyszczenie powietrza mogłoby unieruchomić ruch lotniczy w Europie na wiele dni.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss