Naukowcy ostrzegają przed falami supergorąca

PAP/inne | dodane 2017-08-10 (13:12) 3 miesiące 10 dni 4 godziny i 45 minut temu | 4 opinie
 
Według raportu Komisji Europejskiej, postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że wiele części świata - w tym Europa - będzie doświadczało pogody nawet niebezpiecznej dla życia. Zagrożenie ma wynikać z połączenia wysokich temperatur i dużej wilgotności.

Klimatolodzy z należącego do Komisji Europejskiej Joint Research Centre (JRC) opublikowali w piśmie "Scientific Reports" opracowanie, które prognozuje rezultaty podniesienia globalnej temperatury o 2 oraz o 4 stopnie Celsjusza. Jak podają badacze, nowością w tej pracy jest uwzględnienie udziału wilgotności powietrza w przewidywanych falach gorąca.

Włączenie wilgotności do modelu ma podstawowe znaczenie, ponieważ w połączeniu z ciepłem tworzy ona bardzo niebezpieczną kombinację. Utrudnia bowiem możliwość chłodzenia organizmu przez pocenie. Łączne działanie wilgotności i temperatury określa temperatura odczuwalna.

Według prognoz, wzrost globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej spowoduje, że wiele rejonów będzie nawiedzanych falami ciepła o temperaturze odczuwalnej przekraczającej 40 stopni. Zagrożone są obszary położone w Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej i północnej Afryce. Najmniej dotknięta ma być Europa, lecz i w tym rejonie ataki ciepła mają w ciągu roku pojawiać z 30 proc. prawdopodobieństwem.

Wzrost światowej temperatury o 4 stopnie Celsjusza ma tymczasem wywołać pojawienie się fal supergorąca. Odczuwalna temperatura ma wtedy przekraczać nawet 55 stopni. Dotkną one gęsto zaludnione obszary m.in. na wschodnim wybrzeżu USA, nadmorskie rejony Chin, dużą część Indii i Ameryki Południowej.

W tym scenariuszu mocno może ucierpieć także Europa. Upały o temperaturze odczuwalnej 40 stopni mają wtedy pojawiać się na jej obszarze regularnie, a niektóre regiony Europy wschodniej mają doświadczać fal gorąca osiągających 55 stopni Celsjusza.

Uwzględnienie wilgotności wyraźnie zmienia obraz problemu. Niektóre miejsca, jak np. Szanghaj czy Chicago, byłyby całkiem bezpieczne, gdyby wziąć pod uwagę tylko temperaturę, jednak zagrożenie ekstremalnymi warunkami gwałtownie rośnie w rozszerzonym modelu.

Badacze zwracają więc uwagę na potrzebę działań nakierowanych na zapobieganie wzrostom temperatur oraz na przygotowanie się na ewentualne, groźne fale ciepła.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 1 50%
nie 1 50%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Polak 2017-08-23 (01:24) 2 miesiące 28 dni 16 godzin i 33 minuty temu

Przekupieni przez polityków tzw. "naukowcy" ostrzegają tylko przed falami gorąca i milczą jak zaklęci gdy przychodzą fale zimna...

odpowiedz

3
0
~Z 2017-08-11 (18:19) 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 38 minut temu

jeszcze więcej asfaltu i betonu ... i będzie ok.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~KL 2017-08-12 (06:46) 3 miesiące 8 dni 11 godzin i 11 minut temu

NIE MA WOLNOŚCI MEDIÓW BEZ ...... - CO ZA BZDURY - CO MA PIERNIK DO WIATRAKA ??????

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss