Dryfująca sterta śmieci u wybrzeży Tajlandii

PAP/inne | dodane 2017-02-10 (18:22) 8 miesięcy 6 dni 19 godzin i 9 minut temu
 
Rozpoczęło się usuwanie ogromnej sterty śmieci o długości kilometra. Dryfuje ona po wodach Zatoki Syjamskiej. Władze Tajlandii przyznają, że nigdy wcześniej nie miały do czynienia z taką sytuacją. Według mediów, usunięcie odpadów zajmie przynajmniej 10 dni.

-Ta masa śmieci, składająca się głównie z plastikowych odpadów, waży ok. 300 ton - powiedział wicedyrektor departamentu zasobów morskich Sopon Thongdee. Dodał, że nigdy nie widział takiej ilości śmieci unoszących się na wodze. Poinformował też, że na wody u południowych wybrzeży kraju wysłano cztery statki, które mają zająć się usuwaniem odpadów.

Według specjalistów odpady zagrażają koralowcom oraz żółwiom i delfinom. Władze podejrzewają, że większość tych śmieci trafiła do morza po powodziach, które nawiedziły południe kraju w styczniu.

Region ten jest bardzo popularny wśród turystów. W 2016 roku Tajlandię odwiedziły prawie 33 miliony gości. Większość wybrała ten kraj, by podziwiać rajskie plaże i nurkować u wybrzeży wysp na południu.
Mieszkańcy Tajlandii bardzo chętnie korzystają z plastikowych pojemników i toreb. Dziennie jeden Tajlandczyk zużywa średnio osiem toreb jednorazowych, podczas gdy Francuz rocznie zużywa 80.

W niedawnym raporcie amerykańska organizacja ekologiczna Ocean Conservancy wymieniła Tajlandię wśród pięciu krajów odpowiedzialnych za 60 proc. plastikowych odpadów znajdujących się w oceanach, obok Chin, Indonezji, Filipin i Wietnamu.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss