Czy wiesz, kto skuteczniej od drzew oczyszcza miejskie powietrze?

PAP/inne | dodane 2017-05-18 (10:49) 5 miesięcy 30 dni 14 godzin i 49 minut temu | 1 opinia
 
Okazuje się, że w dużych miastach to nie drzewa są najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza.O ile drzewa dobrze radzą sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń w obszarach otwartych, to znacznie skuteczniej od nich, w otoczeniu wysokich budynków, działają żywopłoty. Wychwytują one toksyny na poziomie rur wydechowych samochodów, dzięki czemu zmniejszają bezpośredni kontakt ludzi ze szkodliwymi substancjami.

Informacje na ten temat opublikowało pismo "Atmospheric Environment". Władze dużych miast mogą więc spróbować - jeśli jest na to miejsce na chodnikach - sadzić niskie żywopłoty oddzielające pieszych od ulicy - stwierdza jeden z autorów artykułu, prof. Prashant Kumar z Surrey University w Wielkiej Brytanii. Zaznacza przy tym, że nie da się stworzyć odgórnie zasad dotyczących sadzenia roślinności w miastach. Optymalna liczba drzew i żywopłotów zależy bowiem od sytuacji w danym mieście. Jak stwierdza, jego głównym celem jest uświadomienie ludziom roli odgrywanej przez niską roślinność w ochronie przed zanieczyszczeniami, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jeśli drzewa rosną bowiem pomiędzy rzędami wysokich budynków, w niektórych przypadkach mogą nawet uwięzić zanieczyszczenia na poziomie ulicy.

- Jeśli mowa o żywopłotach, ważne dla nas jest to, że znajdują się one dokładnie na poziomie rur wydechowych samochodów - tłumaczy prof. Prashant Kumar. - Im dalej od ulicy, tym bardziej rozrzedzają się emisje z samochodów - więc każdy żywopłot, który spowalnia przepływ powietrza i wyłapuje szkodliwe substancje, lepiej chroni ludzi znajdujących się w domach.

Teraz prof. Kumar i jego współpracownicy badają, jaka jest optymalna wysokość żywopłotów chroniących przed zanieczyszczeniami i które gatunki roślin najlepiej spełniają tę rolę.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 2 66.67%
nie 1 33.33%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Hiacynta 2017-05-18 (22:16) 5 miesięcy 30 dni 3 godziny i 22 minuty temu

Nic, tylko sadzić żywopłoty ;-)

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss