Camelopardalidy zawiodły

PAP | dodane 2014-05-26 (14:03) 3 lata 4 miesiące 20 dni 23 godziny i 12 minut temu | 1 opinia
 
Oczekiwany deszcz meteorów z roju Camelopardalidów nie nastąpił. Rój popisał się bardzo mizerną aktywnością - informuje polska Pracownia Komet i Meteorów.

Camelopardalidy to nowy rój meteorów utworzony przez kometę 209P/LINEAR. Jego debiut na naszym niebie miał być wyjątkowo spektakularny, bo modele pokazywały, że 24 maja około godziny 8-10 naszego czasu, można się spodziewać nawet kilkuset meteorów na godzinę. Co więcej, spektakl miał był wyjątkowo efektowny, bo Camelopardalidy wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 15 km/s, a więc jedną z najmniejszych pośród wszystkich rojów meteorów.

Niestety, Cameloparalidy zawiodły na całej linii. Rój pokazał się na naszym niebie i osiągnął maksimum w przewidywanym momencie. Zupełnie nie sprawdziły się jednak prognozy dotyczące jego aktywności. Nawet najwięksi pesymiści mówili o około 100 zjawiskach na godzinę, tymczasem maksymalna aktywność sięgnęła 10-15 meteorów na godzinę.

W Polsce nad ranem było tych meteorów jeszcze mniej i obserwatorzy donosili o około jednym meteorze na godzinę obserwacji.

Prezes Pracowni Komet i Meteorów (PKiM) Przemysław Żołądek, który był członkiem polskiej ekspedycji naukowej, która obserwowała maksimum Camelopardalidów z Kanady, tak skomentował zachowanie roju: - Camelopardalidy osiągnęły dość niską aktywność, mówimy o może kilkunastu sztukach przez całą noc. Wygląda na to, że otarliśmy się tylko o strumień, co dało aktywność dość szeroką w czasie i raczej niewielką. Mimo wszystko są to meteory, których nie zapomnę - wyglądały jak te domyślne zjawiska wstawione do programu Stellarium - długie, mgliste, ze wspaniałymi śladami, kolorowe i w większości bardzo jasne. Uczta dla oka choć przez moment.

Pociechą pozostaje to, że mamy na niebie zupełnie nowy rój meteorów, który może w przyszłości nie jeden raz nas zaskoczy.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(evak)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ana 2014-05-26 (17:00) 3 lata 4 miesiące 20 dni 20 godzin i 15 minut temu

i tak zobaczyłam piękny meteoryt

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss