Bezludna wyspa najbrudniejszym miejscem na ziemi

PAP/inne | dodane 2017-05-17 (18:03) 6 miesięcy 7 godzin i 36 minut temu
 
Bezludna wyspa na Południowym Pacyfiku jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem na Ziemi. Badania wykazały, że ilość plastiku i innych tworzyw sztucznych, jakie wyrzucił ocean na tamtejsze plaże, przekroczył najśmielsze przewidywania.

Znajdująca się na środku ocena wyspa stała się swego rodzaju kontenerem na odpady i śmieci wyrzucane ze statków oraz Ameryki Południowej - donosi BBC News. Naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii wspólnie policzyli, iż na każdy metr kwadratowy powierzchni wyspy przypada 671 śmieci, zaś łącznie na wyspie znajduje się 17 ton tworzyw sztucznych.

- Wiele spośród znalezionych na Wyspie Henderson śmieci to błędnie nazywane przez nas tzw. opakowania jednorazowego użytku – powiedziała dr Jennifer Lavers z Uniwersytetu w Tasmanii. Wśród śmieci znaleziono tysiące plastikowych butelek, opakowań, słoików, a także rzeczy codziennego użytku, jak szczoteczki do zębów, zapalniczki czy maszynki do golenia. - - Kraby robią swoje domy w butelkach, pojemnikach i słojach i choć pozornie jest to śmieszne, to w rzeczywistości te rzeczy są stare, kruche i toksyczne – uważa dr Lavers. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences.

Wyspa Henderson została uznana przez UNESCO za niepowtarzalny koralowy atol z wyróżniającą się systemem ekologii, który posiada 10 wyjątkowo cennych roślin i cztery gatunki ptaków. Wyspa położona jest w odległości ok. 5 tys. km od Chile. W najbliższym sąsiedztwie, ok. 190 km dalej, znajduje się wyspa Pitcairn.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Grupa Wirtualna Polska S.A z siedzibą w Warszawie (02-231) przy ul. Jutrzenki 137A, informuje, że jest administratorem dobrowolne podanych danych osobowych, ponadto informuje, że dane będą przetwarzane w celach marketingowych administratora danych, a użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia, a także usunięcia.
Rss